17 Yaşındaki Genç Uyuşturucu Komasına Girdi

 

 

Aksaray’da bir Lise bahçesinde bonzai kullandığı iddia edilen 17 yaşındaki genç komaya girdi.

Aksaray’ın Büyük Bölcek Mahallesi’nin Hazık Kulak Anadolu Lisesi bahçesinde Bonzai madde kullandığı iddia edilen 17 yaşındaki H.İ.Ç. komaya girdi.

Alınan bilgiye güre; 17 yaşında H.İ.Ç.isimli bir genç, birkaç arkadaşıyla beraber okul bahçesinde uyuşturucu madde aldıktan bir süre sonra komaya girdi, yerde yuvarlanıp garip sesler çıkaran H.İ.Ç. ‘yi görenler hemen 112 acil sağlık ekiplerine haber verdiler, Okul bahçesine gelen 112 acil sağlık ekipleri, ilk müdahaleyi olay yerinde yaptı, ardından H.İ.Ç.’yi Aksaray Devlet Hastanesine kaldırdı.

Komaya giren H.İ.Ç. tedavi altına alınırken, Emniyet birimleri olay’la ilgili soruşturma başlattı.

BONZAİ NEDİR ?

Uyuşturucu Madde içerikli olan ve kullanımı esnasında insan metabolizmasına çok zararları dokunan Bonzai, tamamen uyuşturucu maddeden ve bazı bitkilerin yapraklarına karıştırılarak elde edilmektedir. Bonzai kişide kalcı hasarlar bırakabilmekle beraber kişide bağımlılık yapmaktadır.
Bonzai Zararları
1- Kan basıncıda hızlı artış ve nabız yükselmesi

2- Şiddetli ağız kuruluğu

3- Göz kızarıklığı

4- Halüsülasyon, hayal görme

5- Açlık hissi

6- Ortam seçememe nerede olduğunu hatırlayamama

7- Geçici körlük

8- Geçici felç durumu
Yeni nesil çocukların kandırılarak farklı türde bu uyuşturucu maddelere alıştırılması, günümüzde yaşanılan büyük bir sorun olarak gözümüze çarpıyor. Ailelerin bilinçlendirilip bu uyuşturucu madde tehlikesinden çocuklarımızı uyararak, uzak tutmalıyız.