“Akif, Yüreği Bilad-İ İslam Sevgisiyle Dolu Müstesna Bir Şairdir”

HÜDA PAR Aksaray İl Başkanı Özgür KALKAN, Mehmet Akif Ersoy’un 83. vefat yıl dönümü münasebetiyle basın açıklaması düzenleyerek Akif’i anlamanın önemine vurgu yaptı.

“Akif’in Mücadelesine Büyük Bir Saygı ve Minnet Duyuyoruz.”

Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle yad ettiklerini söyleyen Kalkan, “HÜDA PAR Aksaray İl Teşkilatı olarak ‘Müstesna Şair’ Mehmet Akif Ersoy’u 83. vefat yıl dönümünde rahmetle ve minnetle anıyoruz. Bu millet için, memleket için büyük mücadele vermiş, fikri anlamda büyük bir çığır açmış olan Akif’in mücadelesine büyük bir saygı ve minnet duyuyoruz.” dedi.

“Akif Çaresiz Halka Kurtuluş Reçetesi Olarak İslam’ı Göstermiştir”

Mehmet Akif Ersoy’un en zor dönemlerde üstün gayret ve fedakârlık göstererek ümmete yol gösterdiğini ifade eden Kalkan, Akif’in çaresiz halka kurtuluş reçetesi olarak “tek çare olan İslam’a yeniden yönelişi” işaret ettiğini, söyledi.

Kalkan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Akif, o dönemde İslam âleminde bulunan Müslüman münevverlerle güçlü bir iletişim kurmuş, onların halkları kurtaracak olan ileri görüşlerini, seçkin fikirlerini Sırat-ı Mustakim ve Sebilürreşad mecmualarıyla halkların istifadesine sunmuştur.

İstiklal Savaşı sürecinde şehir şehir, cami cami gezerek halkı yurt savunması için cihada davet eden, halkta cihad bilincini yeniden uyandırmak için üstün gayret sarf eden Mehmet Akif Ersoy’un o dönemde kazanılan zaferlerde emeği ve katkısı çok büyüktür. Bu ülkede yaşayan Müslüman kardeş halklar olarak O’na ne kadar dua etsek azdır. O, bu milletin kurtuluşu için gece gündüz, uzak yakın, yaz kış demeden ömrünü feda eylemiştir.”

“Akif, Sınırları Aşan Evrensel Bir Ufka Sahiptir”

“Akif’i sadece ‘Milli Şair/İstiklal Şairi/Vatan Şairi’ gibi nitelemelerle kısıtlamak ona yapılacak büyük bir haksızlıktır.” diyen Kalkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü O, öyle büyük bir yüreğe ve sevdaya sahiptir ki, O’nun bu coşkunluk hali sınırları aşan evrensel bir ufka sahiptir. Biz O’na Kur’an Şairi, İslam Şairi, Müstesna Şair nitelemelerini daha layık ve yerinde görüyoruz.”

“Akif, Yüreği Bilad-İ İslam Sevgisiyle Dolu Müstesna Bir Şairdir”

Akif’in hayatı boyunca milliyetçi ve ulusalcı bir düşüncede olmadığını söyleyen Kalkan, şu şekilde konuştu: “O tam bir ümmetçidir. Akif, yüreği Bilad-i İslam sevgisiyle dolu müstesna bir şairdir.

Şimdi bizler HÜDA PAR olarak diyoruz ki, Akif’i bugünkü nesillere anlatmak bir Müslüman ve yurttaş olarak vefa borcudur. Akif’i gerçek anlamda çok iyi anlamalı ve genç nesillere anlatmalıyız. Bugün gençliğimize bir hedef belirlemek istiyorsak bunu Akif’in mesajı üzerinden belirlemeliyiz. Akif’in söylediklerini, yazdıklarını hiç bir şekilde anlayamayan bir nesil var bugün. Eğitim sistemimiz köklerimize o kadar yabancı bir durumdadır ki bu sistemin yetiştirdiği öğrenci, ‘Milli Şairimiz’ dedikleri şairin yazdıklarını anlamaktan acizdir. Bu nesil, Akif’in mesajını hakkıyla anlayabilirse geleceğe umutla bakabilmek için bu yeterli bir neden olacaktır. Bunu gönülden temenni ediyoruz.”

Kalkan, son olarak şunları söyledi: “HÜDA PAR olarak İslam Şairi Mehmet Akif Ersoy’un vahdet ve ümmet çerçevesinde işaret ettiği kurtuluş reçetesine sarılmakla, içerisinde bulunduğumuz buhran durumundan kurtulacağımıza inanıyor, böylelikle insanlığa daha güçlü mesajlar sunabileceğimizi düşünüyoruz. Bu vesileyle vefatının 83. yıl dönümünde Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle, şükranla ve minnetle anıyoruz.”

Anahtar Kelimeler: , ,