Aksa Gençlik Topluluğundan Büyük Konferans

Aksaray Üniversitesi Aksa Gençlik Topluluğu tarafından, Aksaray Üniversitesi Konferans Salonunda gazeteci yazar Mehmet YAVUZ’un konuşmacı olarak katıldığı  “Ortadoğu’da Yaşanan Son Gelişmeler ve Türkiye” konulu konferans düzenlendi.

Sunuculuğunu Ayetullah Takak’ın yaptığı konferans, Hafız Ömer Yılmaz’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Konferansa Aksaray Üniversitesi öğrencilerinin büyük ilgi gösterdiği gözlendi.

Konferansın açılış konuşmasını Aksa Gençlik Topluluğu Başkanı Hamdullah ER yaptı.

Konferansın gerçekleşmesinde emeği geçen Aksa Gençlik Topluluğunun üyelerine ve Topluluğun danışman hocası Muhammet Gümüşsoy’a teşekkür eden Er, konuşmasına şöyle devam etti;

“Emperyalist ABD ve AB ülkeleri Müslümanların yaşadığı coğrafyalarda sinsice oyunlar tezgâhlamaktadır. Müslümanlar arasına suni tartışmalar koymakta ve zenginliğimiz olması gereken farklılıklarımızı ayrıştırıcı unsurlar olarak kullanmaktadır. Ne yazık ki bu kirli tuzakları fark edecek feraset ve basirete sahip olmayan kimi Müslüman çevreler bu tuzağa düşmekte, her geçen gün kardeşlerinin kanını akıtmakta ve böylece emperyalistlerin haçlı emellerine hizmet etmektedirler.

Biz Müslüman gençler olarak üzerimize düşen görev, Emperyalist ve Siyonist güçlerin bu kirli tuzaklarına karşı daima uyanık olmaktır. Bu zamanın Mehmet Akifleri, Hasan El Benna’ları, Seyyid Kutup’ları, Malcolm X’leri ve Ali Şeriati’leri gibi emperyalizme karşı fikirsel ve eylemsel olarak harekete geçmektir. Her eylemle yeniden dirileceğimize inanıyor, imanın bir şartının da Müslümanın derdiyle dertlenmek olduğuna inanıyoruz.’’ Dedi.

Konuşmanın ardından konunun anlam ve önemine dair Aksa Gençlik Topluluğunun hazırladığı bir sinevizyon gösterisi izletildi.

Sinevizyon gösterisinin ardından konuşmasını gerçekleştirmek üzere söz alan Mehmet Yavuz, Ortadoğu’nun İslam coğrafyası olduğuna dikkat çekerek; ‘Burası, İslam coğrafyasıdır. İslam coğrafyasında bu olayların neden meydana geldiğini anlayabilmek için öncelikle tarihsel arka planı anlamak gerekiyor. Eğer biz bu tarihsel arka planı anlamazsak, 6-8 Ekim olayları neden meydana geldi, 15 Temmuz akşamı neden yaşandı, gezi olaylarının burası ile alakası nedir sorularını cevaplamakta zorluk çeker ve memleketin bütününde meydana gelen hadiseleri anlamlandırmakta zorlanırız.’ Dedi. Konuşmasının devamında 100 yıl önce imzalanan Sykes-Picot anlaşmasına dikkat çekerek ‘Sevgili gençler, tam 100 yıl önce, 1916’da bir anlaşma imzalandı, Sykes-Picot anlaşması. Bu anlaşmanın bugünü anlamaya yönelik ne ifade ettiğini iyi tahlil etmeliyiz.

1916 yılında Osmanlı İmparatorluğu, batıcı hayalperestlerin ortaya koyduğu siyasetler doğrultusunda adım atarken, önce Afrika’yı kaybetmiş, daha sonra II. Dünya savaşında, Osmanlının, Batı’nın hızla yükselmesine hazırlıksız yakalanması ve kendi idarecilerinin yapmış olduğu yanlışlarla birlikte, bu sefer Arabistan yarımadasını kaybetmiştir. Daha sonra İngiltere, Fransa ve Rusya bir araya gelerek, İslam coğrafyasının bu haritası üzerine pergel koydu ve cetvellerle ülkelerin sınırlarını etnik ve mezhepsel temelde paylaştırdılar. 2016’nın meselelerini 1923’ün zihniyeti ile analiz edemeyiz dediğimiz için, bu çizgiye geldiğimiz için içimizdeki mankurt zihniyetler ve içimize saldıkları Truva atları vasıtası ile 15 Temmuz işgal girişimini yaşadık. Bu anlamda, buna hizmet eden örgütlerin birbirinden hiçbir farkları yoktur.’ Dedi.

Konuşmasının devamında 6-8 Ekim olayları ile 15 Temmuz darbe girişiminin arasında hiçbir fark olmadığına dikkat çeken Yavuz; ‘Yasin Börü’nün kafasını parçalayıp, onu balkondan atıp, üzerinden araba ile geçip ve daha sonra cesedini yakıp, üzerine bir de doğu yöresine mahsus zafer işareti anlamına gelen Zılgıtı çeken hayâsız bir insan ile tankını bu milletin öz ve öz evlatlarının üzerinden geçiren o hayasız zihniyet arasında emin olun hiçbir fark yoktur. İşte bunlar, zıt gibi görünen ama ortak amaca hizmet eden kardeşlerden başkası değildirler.’ Şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmasının ardından Aksaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hacı Murat Yılmaz tarafından Mehmet Yavuz’a Plaket takdim edildi.

Plaketi takdim ettikten sonra Prof. Dr. Hacı Murat Yılmaz, böylesine anlamlı bir etkinliği düzenlediği için Aksa Gençlik Topluluğuna teşekkür ederek, çalışmalarında başarı dileklerinde bulundu.