Aksaray Müftülüğünün İki Yüzü

Aksaray Müftülüğü’nün “İyilik Sofrası” adı altında düzenlediği iftar programlarında adeta burjuva-proletarya ayrımına gitmesi tepki çekti.

Bir tarafta şehit aileleri, mülteciler/muhacirler ve Kuran Kursu talebeleri için mütevazı mekânlarda mütevazı sofralar kurulurken, öbür tarafta kurum müdürleri ve Aksaray protokolü için lüks mekânlarda lüks sofraların kurulması, Aksaray Müftülüğünün ikiyüzlülüğü olarak değerlendiriliyor.

Müftülüğün Görevi Protokole İftar Programı Düzenlemek Değildir

Aksaray Müftülüğünün Ramazan ayında her gün ayrı bir davette boy gösteren protokole iftar yemeği vermek gibi bir sorumluluğu mu, yoksa iftarda yemek bulamayan garip/gurebaya iftar programları düzenlemek gibi bir sorumluluğu vardır? Dinimiz Müftülüğün icraatının tam tersini emretmiyor mu?

Müftü, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısının Uyarısından Habersiz mi?

Ramazan ayına girmeden önce Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen yaptığı açıklamada şu uyarılarda bulunmuştu; “Ramazan gösterişli sofralarda bir araya geleceğimiz bir ay olmamalıdır. Zenginin zengini, varlıklı olanın varlıklı olanı davet ettiği, fakirin yine tek başına kaldığı bir Ramazan ayı olmamalıdır.”

DİB Yardımcısı İşliyen söz konusu uygulamaları önceden ön görmüş ve gerekli uyarıları yapmışken, Aksaray Müftüsünün zenginlere mükellef sofralar kurması, uyarıyı kulak ardı etmesi olarak değerlendiriyor.

Kaynak: bizimaksaray.com

Anahtar Kelimeler: , ,