Aksaray Valiliği’nin Acayip Halleri

Aksaray denilince ilk akla gelenler veya sorulanlar “Niğde /Aksaray-Konya /Aksaray-İstanbul /Aksaray…” Aksaray il olalı tam 28 yıl olmuş ve hala bu kısır tekrarlar devam etmekte. Aksaray’dan sonra il olan tüm şehirleri araştırın böyle bir örnek göremeyeceksiniz. Nerede ne zaman mevzu olsa komşu şehirle birlikte anılmaya mahkûm edilmiş bir şehir.

Bu konuda hesabı verilmemiş birçok soru var sorulması gereken. Ekonomik, sosyal, siyasal nedenler var elbette, yeterlilik, ehliyet ve eğitimde ki kalitesizlik var. Tüm bu (var)ların sonucunda yok olan bir şehirdir Aksaray. Bu durumun elbette sorumluları da olmalı. Bunlar gündeme getirilmeli, konuşulabilmeli. (Üç) Maymundan gelenler için böyle bir sorun yoktur, olmamıştır.

Tüm bunlar düşünüledursun biz yakın zamanda gerçekleşen acayip olaylara bir bakalım. Terör rejimi İsrail’in katliam, zulüm ve yasaklarına karşı Türkiye 21 Temmuz Cuma günü Kudüs’e destek amacıyla Cumhurbaşkanıyla, başbakanıyla ve halkıyla bu zulme karşı tavrını gösterdi. Çünkü bu Cuma “öfke cuması” olarak tarihe geçmiştir.

Tüm şehirler ayakta bir tanesi hariç! Yani halk ve STK lar basın açıklaması yapmak, zulmün karşısında durmak istiyor fakat yine aynı terane, Aksaray valiliğinin engeliyle karşılaşıyor. 21 Temmuz Cuma günü tüm İslam âlemi ayakta olduğu halde Aksaray’da yaprak kımıldamadı. Aksaray’da yaşayan Müslümanlar olarak bu ayıp bize yeter!

Aksaray valiliğinin acayip halleri! Türkiye’nin hiçbir yerinde yaşanmayan, görülmemiş tuhaflıkları Aksaray’da yaşamak mümkündür. Karşınızda OHAL’i bahane ederek “meal ve siyyer sınavlarını engellemiş, kutlu doğum ve Hz. Ömer etkinliğine izin vermeyen bir valilik duruyor.

Son olarak T.B.M.M. Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın Aksaray’a gelişini bahane ederek Tüm Türkiye de düzenlenen Kudüs’e destek basın açıklamaları Aksaray’da iptal edilmiştir. Peki, bu saçma durumdan Sayın, İsmail Kahraman’ın haberi varmı?

Aksaray STK platformu ve AKSA-DER’ in ortaklaşa düzenleyeceği Kudüs’e destek basın açıklamasını iptal etmek ne demektir? Aksaray’ da nasıl aciz bir emniyet var ki en küçük bir olayda bile tedbir almaktan aciz kalacağına kanaat getirilerek etkinlikler iptal ediliyor. Bu şehir tarihinde terör eylemi gerçekleşmemiş, büyük olayların hiçbir zaman vuku bulmadığı bir şehirdir. Hal böyle iken bu kadar korku ve panik neden?

Başta STK ve siyasi partiler bu tuhaflıkları konuşmalı, gündeme getirmelidir. Aksaray’da stk lar mülki idare tarafından yönetilecekse, yönlendirilecekse bu durumda STK değil, (DTK) Devlet Toplum Kuruluşu olur.

Şimdi STK ların kendi haklarını koruma adına derhal bir araya gelip bu saçmalıkların bir daha yaşanmaması için bir bildiri yayınlamalıdırlar. STK halkın kendisidir, devletin mülki makamları da bu halka hizmet etmek ve ihtiyaçları, sorunları gidermek adına o koltuklarda oturmaktalar, maaşlarını da bu işleri yürütmek için almaktadırlar, stk lara müdahale için değil.

Mustafa BİLGİÇ