Aksaray’da Kutlu Doğum Etkinliği Düzenlendi

Peygamber Sevdalıları Platformuna üye derneklerden Aksaray İlim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği AKSA-DER tarafından Aksaray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans salonunda  “ Vahdet ve Kardeşlik” konulu Kutlu Doğum Etkinliği gerçekleştirildi.

Aksaray’da Peygamber Sevdalıları Platformuna üye derneklerden AKSA-DER tarafından Peygamber Efendimizin dünyaya teşriflerinin 1445. yılı münasebeti ile“ Vahdet ve Kardeşlik” konulu kutlu doğum etkinliği düzenlendi.

AKSA-DER’ in Aksaray Hükümet Meydanında yapmayı planladığı kutlu doğum etkinliği Valiliğin iptal etmesiyle birlikte Dernek yöneticileri etkinliğin Aksaray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans salonunda yapılmasına karar verdi. Hükümet Meydanında programın yapılacağı saatte bir basın açıklaması yapan Dernek Yöneticileri Basın Açıklamasına gelen halkı etkinliğin yapılacağı yeni mekânın adresini duyurarak etkinliğe davet ettiler.

Saat15:00’de başlayan Kutlu Doğum Programı Lokman Aydın Hocanın okuduğu Kuran-ı Kerim Tilavetiyle başladı.

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından açılış konuşmalarını yapmak üzere Aksaray Peygamber Sevdalıları Platformu Koordinatörü Bedih Çiftçi kürsüye çıktı. Bu seneki kutlu doğum etkinliklerinin hükümet meydanında yapmaya planladıklarını fakat çıkan aksiliklere değinerek sözüne başlayan Çiftçi” Aksaray ilimizde bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz kutlu doğum etkinliğimizi malumuz olduğu üzere Hükümet Meydanında açık alanda siz değerli peygamber sevdalısı halkımızla salavatlar ve tekbirler eşliğinde kutlamak istiyorduk. Fakat Aksaray Valiliğinin almış olduğu haksız ve hukuksuz bir karar neticesinde programımızı bu salonda yapmak zorunda kalıyoruz

Ara ara birilerinin bu kutlu sevdayı engellemeye çalıştığına, bu sevdayı dört duvar arasına hapsetme uğraşına girdiklerini şahitlik ettik. Ama inanıyoruz ki bu sevdanın önünde hiç kimse duramayacak ve bu sevda Allah’ın izni ve iradesiyle bölük pörçük olmuş ümmetin birliğine vesile olacaktır.” Dedi.

“Hz. Peygamberi sevmek sadece vefanın ve heyecanın duygusal bir konusu değildir.”

Peygamber efendimize olan sevginin öneminden ve o sevginin olmadığı yerlerde çıkan sıkıntılara değinen Çiftçi” Bir Müslüman için Hz. Peygamberi (s.a.s)’i sevmek sadece vefanın ve heyecanın duygusal bir konusu değil, aynı zamanda imanın bir konusudur. Hz. Peygamber(s.a.s) bunu şöyle ifade ediyor. “Sizden biriniz ben kendisine babasından çocuklarından ve bütün insanlardan daha sevimli olmadığı müddetçe tam anlamıyla iman etmiş olamaz.” İşte Arap yarımadasının o günkü coğrafyasında yaşayan adaletten, hak, hukuk ve medeniyetten uzak olan o insanlar bu sevginin kıymet ve değerini anlayarak bu sevgiye sarıldılar. Ve bu sevgi ile izzet ve şerefe ulaşarak insanlığa öncü ve yönetici konumuna geldiler. “ Dedi.

Son olarak Peygamber Sevdalıları Platformunun her yıl düzenlemiş olduğu bu kutlu doğum etkinliklerinin amacına değinen Çiftçi” Resulullah (s.a.s) âlemlere rahmet olarak gönderilmişti. Peygamber Sevdalıları Platformunun her yıl düzenlemiş olduğu bu kutlu doğum etkinliklerinin amacı bu ümmeti Resulullah’ın sevgisi etrafında kenetleyerek bu gün boğuştuğumuz sorun sıkıntı ve dertlerimizi Resulullah’a havale ederek çözüm bulmaya çalışmaktır. Bu gün gerçekleştirdiğimiz kutlu doğum etkinliğimizin İslam ümmetinin ayrışmayı bir kenara bırakarak birlik ve beraberlik ruhunu oluşturmasına vesile olmasını yüce rabbimizden temenni ediyoruz.” Diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Program Özlem Ajans sanatçılarının okuduğu Mevlid-i Şerif ile devam etti. Mevlid-i Şerifin okunmasından sonra sanatçı Bilal Dalkılıç birbirinden güzel ilahiler seslendirdi. Bu esnada salondakiler de seslendirilen ilahilere eşlik etti.

Daha sonra ‘Vahdet ve Kardeşlik rehberi Hz. Muhammet’ temalı konuşmasını yapmak için Mehmet Emin Özmen hoca kürsüye çıktı. Konuşmasına başlamadan önce Aksaray Valiliğinin Kutlu Doğum programını Aksaray Meydanında yapılmasına izin vermediğinin şaşkınlığını yaşadığını belirterek ‘ Gönül isterdi ki sanatçı kardeşlerimizin seslendirdiği ilahilerde olduğu gibi ‘meydanlarda, meydanlarda’ sözlerini keşke Aksaray meydanında seslendirselerdi. Ama ne yazık ki valiliğin almış olduğu bir karar ile bu güzel etkinlik dört duvar arasına hapsedilmeye çalışılıyor. Bizim sevdamız meydanlarda da olsa, dört duvar arasında da olsa devam edecektir.’ Dedi.

Konuşmasının devamında ile Peygamber efendimizin hayatından kesitler vererek ‘’ Öyle bir peygamberin ümmetiyiz ki Ebu Zerr el-Gıffari ,Bilal-ı Habeşi, Süheyb-i Rumi bütün bunlar Resulullah’ın etrafında bir ümmet oldular. Kürt, Türk, Arap, Çerkez. Çeçen ve bütün inananlar ırk ayrımı yapmadan bir vücudun azaları gibi olmuşlardı. Burada kardeşliğin esası İslam dini idi, kardeşliğin esası Allah’a iman idi. O insanları siyah, beyaz ya da Türk, Kürt diye ayırmıyordu. Bütün insanlar inanmışsa, bir tarağın dişleri gibi eşitti onun yanında, onun için biz dedik kardeşlik ve vahdet peygamberi. Bakınız kardeşlerim bir gün Ebu zerr el- Gıffari Hz. Bilal’e ‘’Ey siyah derili kadının oğlu’’ dedi ve ona hakaret etti. Bu söz Hz. Peygamber’e ulaştı. Hz. Bilal üzüldü evine kapandı. Hz. Peygamber Ebu Zer’i çağırdı dedi ki; ‘’Ya Ebu zer sende cahiliyye kalıntıları mı var sen cahillerden misin sen nasıl renginin teninden dolayı bir kardeşini üzersin’’ dedi. Ebu zer nasıl bir hata yaptığını anladı. Onlar günahta ısrar etmiyordu. Dedi ki; ‘’Ben yaptım’’ ve gitti kardeşinin evine kapısını çaldı. Bilal-ı Habeş geldi kapıyı açtı ve baktı ki Ebu Zerr kapının önüne uzanmış ve diyor ki; ‘’Ya Bilal ben bugün senin teninin renginden sana hakaret etmişim ben büyük bir hata yapmışım vallahi sen o siyah ayaklarınla benim yüzüme basmadan ben yerden kalkmayacağım.’’ Hz. Bilal diyor ki; ‘’Kalk ya Ebuzer o yüz ayak basılmaya değil öpülmeye layıktır.’’ İşte Ebu Zer el-Gıffari ile Bilal-ı Habeşi’yi kardeş yapan dinin adıdır İslam. İşte bunları kardeş yapanın adıdır Muhammet Peygamber(s.a.v)” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Mehmet Emin Özmen’in konuşmasının ardından sahneye Aksa Çocuk İlahi Grubu çıkarak, işte 40 yaşındasın isimli şiiri seslendirdiler. Bu arada salonda duygusal anların yaşanmasına sebep oldu.

Program, Lokman Aydın’ın kapanış duası ile son buldu. Program çıkışında bütün katılımcılara Kutlu Doğuma anısına Suat Çetin’in ‘Peygambere Uyun Ki Allah Sizi Sevsin’ isimli kitap hediye edildi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.