Aksaray’da Şehir içi Ulaşım Zulmü

Üç yılı aşkın bir süredir Aksaray’da üniversite okuyorum. Üniversiteyi kazandığım ilk sene öğrenciler için şehiriçi ulaşım ücreti 1 TL idi. Evimizin bulunduğu konum itibariyle üniversite arabalarında balık istifi yolculuk yapmamak için yaklaşık 10 dakika süren üniversite durağına yürüyordum. Şansım yaver giderse boş koltuk bulur binerdim. Şans yüzüme gülmezse ya başka bir arabayı bekliyordum veyahut mecburen balık istifi yolculuğa katlanıyordum.

Durum böyleyken her gün öğrenciler ve Aksaray halkı duruma adeta isyan ediyordu. Nihayet belediye duruma el atacağını, sorunu çözeceğini açıkladı.

Bir sene sonra şehiriçi otobüslerinin hemen hemen tamamı yenilendi. Otobüsler yenilendi fakat balık istifi durum aynen devam etti. Daha lüks araçlarda çilemizi çekmeye devam ettik.

Hal böyleyken ulaşım ücretlerinde zamma gidildi. Yenilenen otobüslerin faturası öğrencilere ve Aksaray halkına kesildi. Ulaşımdaki rezalet devam etti.

Şimdi de daha ilk zammın şokunu atamamışken ikinci bir zam haberiyle bir kez daha şoka uğradı öğrenciler.

Otobüslerin renginin ve koltuklarının değişimi, hala duruma çare olamamışken, bu değişimin paralarının halka ödetilmesinde hala ısrar ediliyor.

Bir öğrencinin aylık bursu/kredisi (geri ödemeli) 425 Tl’dir. Evde veyahut yurtta kalan bir öğrencinin sadece zaruri ihtiyaçlarına (kira, aidat, faturalar vs.) harcadığı para yaklaşık olarak 300 TL’yi buluyor. Mevcut ulaşım ücretinde (1.30 TL) bir aylık masraf, yaklaşık olarak 40 TL’yi bulmaktadır. Bir öğrenci sadece barınma ve ulaşım ücretine 425 TL’sinin 340 TL’sini harcamış oluyor. Geriye kalan parayla, daha doğrusu kalmayan parayla, öğrenci yiyeceği, içeceği, giyeceği, okul masraflarına harcayacağı parayı vs. nasıl halledebilir ki?

Ulaşım ücretlerinin 1.60 TL yapılması durumunda ulaşım ücreti yaklaşık 50 TL’ye kadar çıkmakta ki bu para bir öğrenci için hiç de azımsanmayacak bir meblağ.

“Abi ben öğrenciyim” deyiminin karşılığı “okul okuyorum, param çok az, bana biraz indirim yapabilir misin?”dir. “Kazıklanmaya müsait bir gariban” değil.

Öğrenciler olarak Belediye Başkanımız Sn. Haluk Şahin Yazgı’dan ulaşım ücretlerinde zamma değil, indirime gidilmesini talep ediyoruz. Kendisinin öğrencilere olan sevgisini ve yakınlığını bildiğimiz için öğrencilerin bu haklı taleplerini geri çevirmeyeceğini umuyoruz.

Hamdullah ER