Erdoğan’dan Tuhaf Asgari Ücret Yorumu: “İşçiyi Enflasyona Ezdirmedik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan belirlenen yeni asgari ücretle ilgili açıklamada bulundu. Enflasyonun tavan yaptığı, vatandaşın alım gücünün iyice düştüğü bir dönemde Erdoğan, işçileri enflasyona ezdirmediğini iddia etti.

Üst üste yapılan elektrik, doğalgaz, su, benzin vd. zamlar vatandaşın belini bükerken, asgari ücretlinin gözü kulağı belirlenecek yeni miktardaydı. Ancak açıklanan asgari ücret miktarı, beklentinin çok altında kaldı. Vatandaş, devletten en az elektriğe, suya, doğalgaza yaptığı zam kadar cömert olmasını bekliyordu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, belirlenen rakamı 2 bin 324 olarak açıklarken, asgari ücretli büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.

Öte yandan asgari ücret görüşmeleri sürerken asgari ücretliye “jest” yapacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, belirlenen rakamdan habersiz olacak ki işçiyi enflasyona ezdirmediklerini iddia etti.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Dün 2 bin 324 lira olarak açıklanan 2020 asgari ücret rakamının ülkemize, iş verenlerimize, çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Şimdi bunun üzerinde de spekülasyonlar yapıyorlar. Biz iş başına gelirken bir söz verdik. Ne dedik? İşçimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik. Bu ne demektir? Biz hiçbir zaman enflasyonun altında bir asgari ücret belirlemeyeceğiz. Şimdi de aynı şekilde bunu enflasyonun üç dört puan üstünde yola devam edeceğiz. ‘Biz istediğimiz gibi de asgari ücreti belirleyelim…’ Bu çark dönecek arkadaş. Bizim sözümüz ne? İşçimizi ezdirmeyeceğiz, ezdirmedik bugüne kadar. Enflasyonun üç puan üzerinde yapılan artış sonunda, asgari ücret 2002’ye göre reel olarak %154 düzeyinde yükselmiş bulunuyor.”

Anahtar Kelimeler: , ,