Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan!

Hoş geldin ya şehri ramazan… Tüm İslam âleminin aynı gün aynı heyecanla ramazan ayına girmesi ayrı bir mutluluk oluşturuyor. Ramazan ayının tüm İslam âlemi tarafından aynı günde başlayacak olmasını değerlendiren Âlim ve yazarlar bu günün İslam ümmetinin vahdetine vesile olmasını diledi.

BU SENE BU İHTİLAFIN DA BİTMİŞ OLMASI GÜZEL BİR TEVAFUKTUR

İTTİHADUL ULEMA Genel Başkan Yardımcısı Molla Beşir Şimşek, “Bu mübarek ay İslam ümmetinin belki bir nebze olsun toparlanmasına, yekvücut olmasına, ümmet olmasına vesile olur İnşallah. Müslümanlar olarak bu ayın sonsuz hayır ve bereketinden istifade etmek için her bir Müslümanın programlı şekilde ramazan ayına hazırlık yapmasının doğru olacağına inanıyorum.  Kur’an-ı Kerim okumaktan, ibadetlerine kadar, teravihine, cemaatle namaz kılmaya kadar, dualar, zikirlere kadar bu ayı en güzel şekilde geçirmemiz gerekiyor. Bu hususta Müslümanların görevlerini Allah’ın razı olacağı şekilde hakkıyla yerine getirebilmenin heyecanı içerisinde olması lazım. Bu mübarek ayda tüm Müslümanların aynı günde ramazan ayına girmeleri ayrı bir hayır olur İnşallah. Bu konularda genel olarak ayın görülmesiyle alakalı ihtilaflar vardı. Bu sene bu ihtilafın olmaması güzel bir tevafuktur. Bu da ayrıca hayırlı olur İnşallah.” ifadelerini kullandı.

VAHDETE GİDEN NOKTADA BİR ADIM OLSUN

Yazar Sabiha Ateş Alpat ise şunları söyledi; “İslam Allah’u Teâla’nın kıyamete kadar geçerli olmasını dilediği son mesajların toplu olduğu dinin adıdır. Dolayısıyla Allah’u Teâla gönderdiği dini maide suresi 3’üncü ayet-i kerimede kemale erdirdiğini, hiçbir noktada boşluk bırakmadığını söylüyor. Din bir hayat tarzıdır. Bir yaşam şeklidir. Bir yaşam stilidir. Dolayısıyla da İslam’da da her türlü edebi noktadan siyasi noktaya kadar her türlü insan hayatını ilgilendiren konularda, her türlü hüküm mevcuttur. Ramazan gibi özel bir ibadetin elbette ki hükmü de malumunuzdur. Hilali görünce orucunuza başlayın, hilali görünce orucunuzu açın emri malumdur. Ve tüm İslam alimleri, mezhep alimleri bu konuda hilali gözetmenin vacip olduğunu ifade etmişlerdir. Ben önce bunları vurgulamak istiyorum. Hatta Hz. İmamı Azam takvim hesabına göre orucun tutulamayacağı fetvasını vermiştir. Bu noktada her sene bir burukluk, bir üzüntü yaşıyorduk Ümmet olarak bayramlarda bile buluşamıyorduk diye. Bu sene Allah’ın dilemesi ile tevafuk etmiş olması sevindirici bir husus. Umarız ki böyle ortak paylaşı ortak sevinerek ortak üzülerek vahdete giden noktada bir adım olsun. Ama tabi vahdetin şartlarını oluşturmak için hilalin, ramazanın birlikte tutulup bayramın birlikte yapılması tek etken olması tabi ki mümkün değildir. Bunu umut ediyor ve buna dua ediyoruz ki inşallah buna kapı aralasın.”

Anahtar Kelimeler: , ,