HÜDA PAR İl Başkanı Kalkan: “Eğitim İdeolojiden Arındırılmalıdır”

2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılına dair yazılı bir mesaj yayımlayan HÜDA PAR Aksaray İl Başkanı Özgür Kalkan, Türkiye’nin eğitim noktasında istenilen seviyede olmadığına dikkat çekerek, eğitimin ideolojiden arındırılması gerektiğini ifade etti.

Eğitim sisteminde birçok sorunun olduğuna işaret eden HÜDA PAR Aksaray İl Başkanı Kalkan, “Eğitim noktasında istenilen seviyede değiliz. Hem teknik hem pedagojik hem de değerler noktasında eğitim sisteminin birçok eksiği ve sorunu mevcuttur. Bir kez daha yeni yıla maalesef bu sorunlarını çözememiş olarak girmenin sıkıntılarını yaşayacağız. Her yeni gelen bakan kendine göre yeni bir anlayış ve mantık oturtmaya çalıştığı ve eğitim sistemi üzerindeki vesayet hep devam ettiği için bugüne kadar ihtiyaç duyulan eğitim modelinin yerleşmesi mümkün olmamıştır.” dedi.

“Toplumların kalkınması ve gelişmesi eğitimle olur”

Eğitimin önemine vurgu yapan Kalkan, “İnsan ve toplum için hayati önem taşıyan eğitim, toplumun geleceğinin inşa edildiği laboratuvarlardır. Toplumların kalkınması ve gelişmesi eğitimle olur. Ancak eğitime yeteri kadar değer veren toplumlar dünyada söz sahibi olabilmekte ve tarihin akışına yön verebilmektedirler. Bu açıdan toplumlar için ‘eğitim’ ve ‘istikbal’ perspektifi, tarih sahnesinde var olma ile olmama meselesidir. Bu nedenle geleceğe yapılabilecek en önemli yatırım, eğitime yapılanıdır.” ifadelerine yer verdi.

“Batıyı esas alan bir eğitim felsefesi, memleketin ve toplumun faydasına değildir”

MEB’in hedeflediği 2023 eğitim vizyonuna dair değerlendirmelerde bulunan Kalkan, “Eğitim ile ilgili önemli olan bir diğer husus da, eğitimin yerli olmasıdır. Eğitim politikasının kendi toplum dinamiklerimize ve medeniyet değerlerimize uygun olması çok önemlidir. MEB’in hedeflediği 2023 eğitim vizyonu ise kendi kadim kültür ve medeniyetimizden ziyade, şimdiye kadar olduğu gibi yine batıyı esas almaktadır. Bu vizyon ile hiçbir kutsalı olmayan, laik, batıcı ve bencil bir nesil yetiştirilmeye devam edecektir. Böyle bir eğitim felsefesi/siyaseti, memleketin ve toplumun faydasına değildir.” dedi.

“Eğitim müfredatı ideolojiden arındırılmalıdır”

HÜDA PAR İl Başkanı Özgür Kalkan, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Eğitim müfredatlarının ideolojiden arındırılması önemlidir. İlim yerine resmi ideolojinin berrak zihinlere içirilmesinden vazgeçilmelidir. Bu anlamda müfredat ve ders kitaplarında var olan ve dini-ahlaki değerlerimizle tezat teşkil eden hususların ayıklanarak çıkarılması gerekir.

Sınavlar eğitimin bir parçasıdır. Ancak eğitim sisteminin bütün evrelerinin sınav merkezli bir hale getirilmesi psikolojik ve sosyolojik birçok olumsuzluk doğurmaktadır. Sınavlardan çok, öğrencilerin genel durumlarının ve not ortalamalarının daha belirleyici hale getirilmesi en sağlıklı olanıdır. Sınav sistemi gözden geçirilmeli, öğrenciler sınava değil hayata hazırlanmalıdır. Öğrencilerin geleceği birkaç saate mahkûm edilmemeli, sınav odaklı eğitime son verilmelidir.