HÜDA PAR’dan Otizmli Öğrencilere ve Ailelerine Destek

HÜDA PAR Aksaray İl Başkanlığı, otizmli oldukları gerekçesiyle ayrımcılığa maruz kalan öğrenciler ve ailelerine yönelik destek mesajı yayınladı.

Otizmli bireylerin toplumda bir tehdit olarak algılanmaması, özeliyetlerinin farkına varılması gerektiğinin altı çizilen açıklamada, “HÜDA PAR Aksaray İl Başkanlığı olarak otizmli öğrencilere ve ailelerine yönelik bu çirkin tutumu kabul etmediğimizi, özel öğrencilerimizin ve onların kıymetli ailelerinin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz.” ifadeleri kullanıldı.

HÜDA PAR Aksaray İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Aksaray’da bir devlet okulunda otizmli özel çocuklarımıza yönelik yapılan çirkin eylemi kınıyoruz. Her çocuk gibi otizmli bireylerin de temel eğitim alma hakkı vardır. Otizmli bireyler, toplumda bir tehdit olarak algılanmamalı, özeliyetlerinin farkına varılmalıdır. Otizmli özel çocuklarımızın, dezavantajı bulunmayan öğrencilerle birlikte aynı eğitim ortamında eğitim görmeleri, otizmin tedavi yöntemlerinden ve otizmli bireylerin eğitiminde başvurulan yollardan bir tanesidir. Otizmli bireylerin akranlarına nazaran daha az şiddet eğilimli oldukları bilimsel bir gerçektir. Bazı velilerimize yönelik yapılan “otizmli bireyler çocuklarınıza zarar verebilir” uyarıları, hiçbir dayanağı olmayan mesnetsiz iddialardır. Bu iddialarla veliler yanlış yönlendirilmiş, menfur bir hadise meydana gelmiştir. HÜDA PAR Aksaray İl Başkanlığı olarak otizmli öğrencilere ve ailelerine yönelik bu çirkin tutumu kabul etmediğimizi, özel öğrencilerimizin ve onların kıymetli ailelerinin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz.”

Anahtar Kelimeler: , ,