“İslam Savunulması Gereken Bir İdeoloji Değil, Yaşanılması Gereken Bir Dindir”

ASÜ Enderun, ASÜ Mefkure ve ASÜ Anadolu Gençlik Öğrenci Topluluğu tarafından organize edilen “Üniversite’de Müslümanca Duruş” konulu konferansta konuşan İlahiyatçı-Yazar Abdülaziz Kıranşal, İslam’ın savunulması gereken bir ideoloji değil, yaşanılması gereken bir din olduğunu söyledi.

Aksaray Üniversitesi’nde düzenlenen programa katılan Kıranşal, burada “Üniversitede Müslümanca Duruş” konulu bir sunum yaptı.

Müslümanca duruştan bahsederken nasıl bir zeminde yaşanıldığının tahlil edilmesi gerektiğini söyleyen Kıranşal, “Bugün Müslümanlar olarak yeryüzüne baktığımız zaman bir tarafta Irak ile karşılaşıyoruz. Bir buçuk milyon Müslüman’ın katledildiği, iki yüz bin Müslüman kadının iffetinin kirletildiği, Müslüman çocukların Bağdat sokaklarında Amerikalı askerler tarafından köpeklere parçalatıldığı ve bütün bunların canlı yayında izlenildiği bir zemin var.” şeklinde konuştu.

Kıranşal’ın sunumundan öne çıkan bazı bölümler şu şekilde:

Bir tarafta Suriye var. Bölünmüş, parçalanmış, milyonlarca mülteci, yüz binlerce ölüm, yıkılmış, dağılmış aileler, annesiz, babasız kalmış çocuklar… Nereye bir bomba düşüyorsa, orası Müslüman beldesi. Nerede bir duman çıkıyorsa orası İslam beldesi. Nerede bir feryat varsa, nerede bir anne ağlıyorsa, nerede bir çocuk yetim kalıyorsa orası Müslüman Beldesi.

Arakan’da Müslümanların diri diri yakıldığına şahit oluyoruz, Akdeniz sahillerinde Müslümanların boğulduğuna şahit oluyoruz, Doğu Türkistan’da her Müslüman ailenin içine yabancı bir erkeğin yerleştirildiğine şahit oluyoruz. Bugün yaşamış olduğumuz zemin, böyle bir zemin. Bu zeminde Müslümanca durmaya gayret edeceğiz.

İçkinin bakkallarda dahi satıldığına, vergiye tabi tutulduğuna, resmileştiğine şahit oluyoruz. İslam sadece namaz kılmak, başı örtmek, sakal uzatmak, konferans vermek değildir. İslam, yeryüzünde Allah’ın istemiş olduğu manada bir sistemi kurabilme dinidir. Ayeti kerimeyle yasaklanan kumarın millileştiğine, serbest bir hale getirildiğine şahit oluyoruz.

“Eğer gerçek müminlerseniz faizi terk edin. Eğer böyle yapmazsanız Allah’a ve Resulüne harp ilan edersiniz” buyurarak haram kıldığı faizin İslam coğrafyasında en ücra köşelere kadar yaygınlaştığına şahit olan Müslümanlar olarak böyle bir zeminde Müslümanca durmaya çalışıyoruz.

Bugün Allah’ın haramlarının yeryüzünde iliklerimize kadar işlemiş olduğu bir dönemde siz Müslümanca yaşamaya gayret edeceksiniz. Kuranı Kerim’de bir din var fakat hayatımıza baktığımız zaman bu dinin hayatımızda bir karşılığı yok maalesef.

Müslümanca duruşumuzu sağlamlaştırmak için saymış olduğum bütün bu meseleleri gündemimize almamız, bir Müslüman olarak neler yapabileceğimize dair tefekkür etmemiz gerekir. Ama bugün bizi farklı gündemlerle meşgul ediyorlar.

Biz İslam’ı çok ideolojik bir hale getirdik. İslam savunulması gereken bir ideoloji değil, yaşanılması gereken bir dindir. İslam’ı, ilmi ve akademik camiada makalelerde ve kitaplarda kullanılması gereken bir malzeme; cemaat, siyaset, tarikat alanında kullanılması gereken bir kurşun, kendi aramızda da Müslümanlığımızı tahkim edip sosyal medyada paylaşılması gereken bir ayet, bir hadis haline getirdik.

Bugün en büyük sorunumuz, Müslümanca duruşu sağlayabilecek şahsiyet sorunudur. Müslümanca konuşuyoruz ama ilk faiz teklifinde, ilk flört teklifinde Çin malı bir Müslüman gibi kırılıyoruz.

Çok ciddi bir ahlak problemimiz var. Resulullah’ın ahlakını kuşanmazsak, sözlerimizin hiçbir tesiri olmaz. Bizim sorunumuz tebliğ sorunu değil, temsil sorunudur. Aktif Müslümanlara ihtiyacımız var. Çarşıda, pazarda, sokakta karşılaşabileceğimiz örnek Müslümanlara ihtiyacımız var ki, onları örnek alalım. Sizler bu üniversiteden mezun olduğunuzda bu insanlardan olun.

Gençler! Kimsenin sizi İslam adına olmayan bir şeyle hizaya getirmesine ve terbiye etmesine müsaade etmeyin. Sizi rızkınızla terbiye etmelerine müsaade etmeyin. İslam adına, Allah adına hareket edin, ne zihninizi ne de kalbinizi kiraya verin. Bunun için de Kuran ve Sünneti çok iyi bilmeniz lazım. Bunun için çok okuyup, çok gayret etmeniz gerekiyor.

Anahtar Kelimeler: , ,