İyi Parti: “Aydoğdu’nun Sözleri Hepimizi Hayrete Düşürdü”

İyi Parti Aksaray İl Başkanı Özhan Türemiş, katıldığı televizyon programında aile hekimlerine yönelik kullandığı sözler nedeniyle Ak Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu’ya tepki gösterdi.

Türemiş, yaptığı açıklamada  Aydoğdu’nun söylediği sözlerin mensubu olduğu hükümetin kendi bilgilendirmeleriyle çeliştiğini ve herkesi hayrete düşürdüğünü söyledi.

Türemiş yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Son günlerde gündeme gelen ve hassasiyetle takip ettiğimiz bir konuda bilgilendirme yapmak istiyorum. Devlet adamlığı tecrübesine inandığımız Aksaray Milletvekili Sn. Cengiz Aydoğdu’nun önceki günlerde bir TV programında Aile Hekimlerini konu alan konuşmalarının amacını aştığını düşünüyorum.

Aksaray’ımızdaki 137 Aile Hekimimiz nezdinde ülkemizin tümünde görev yapan 25 bin Aile Hekimini zan altında bırakan “Aksaray’da Aile Hekimlikleri hemen hemen hiç çalışmıyor, sadece ilaç yazdırmak için kullanılıyor” sözleri Aile Hekimleriyle birlikte, onlardan hizmet alan ve çalışma koşullarını bizzat bilen tüm vatandaşlarımızı da aynı şekilde rahatsız etti.

Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüklerinin yaptırdığı araştırmalarda memnuniyet oranlarının yüzde 82’lerde olduğu görülen bir Sağlık Sistemi uygulaması hakkında Sn. Aydoğdu’nun söylediği sözler ne yazık ki mensubu olduğu hükümetin kendi bilgilendirmeleriyle çelişmekte ve hepimizi hayrete düşürmektedir.

Türkiye genelinde Aile Hekimleri hastalarına 1. Basamak olarak hizmet vermekte ve hastalarını bire bir tanıyarak sağlık ihtiyaçlarına ellerindeki olanaklar çerçevesinde karşılık vermektedir. Sn. Aydoğdu’nun çalışmadığını ifade ettiği Aile Hekimlikleri öğrencilerin periyodik muayenelerini, gebe, çocuk, bebek takiplerini, aşılama, askere elverişlilik muayenesi, ehliyet sürücü raporları, spor lisans raporları ile ilgili başvurularda hizmet vermekte, kendilerine kayıtlı tüm hastalarıyla ilgili gerekli olan kan, idrar tahlillerini yaptırıp aynı gün sonuçlandırmakta ve en önemlisi kanser taramalarında vatandaşın gözü kulağı olarak onların sağlıklarını yakından takip etmekteler. Yükleri yeterince ağırken, Sn. Aydoğdu’nun mesleği ve hekimleri değersizleştiren bu sözcüklerini kınıyorum ve tüm Aile Hekimlerinden özür dilemesini bekliyorum.

Aile hekimleri ve tüm sağlık çalışanları hepimiz için çok kıymetli. Onlara canımızı emanet ediyoruz. 1. Basamaktan en son basamağa kadar her kademede çalışan sağlık personeline verdikleri emekler için çok teşekkür ediyorum.

Sn. Aydoğdu eğer sağlık sisteminde bir sorun varsa bu sizin de mensubu olduğunuz hükümetin getirdiği sistemlerde yaşanan aksaklıklardan kaynaklanmaktadır. Siz de sistemdeki hatayı gördüğünüze göre düzeltilmesi için gerekli girişimleri yaparak sağlıkta yapılan yanlış dönüşümden geri dönülmesini ve sistemin halk yararına işlevsel hale getirilmesini sağlayabilirsiniz. Yanlışı sizin yönetiminiz yaptı. Şu anda da siz yönetimdesiniz. Kimseyi suçlamadan sistemin düzeltilmesi için harekete geçmenizi ve tüm Türkiye’deki Aile Hekimlerinden sözcükleriniz için özür dilemenizi bekliyorum.

Anahtar Kelimeler: , ,