“Kardeşlerimizin Çin Zulmünden Kurtarılmasını İstiyoruz”

Aksaray Hasandağ Masterler Kulübü, Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü düzenledikleri yürüyüş ve basın açıklaması ile protesto etti.

Düzenledikleri yürüyüşün ardından Somuncu Baba Külliyesi önünde bir araya gelen grup, burada düzenledikleri basın açıklamasıyla Çin zulmünü kınadı.

Basın açıklamasını Aksaray Hasandağ Masterler Kulübü adına Alparslan Çiftçi okudu.

Çiftçi, yaptığı açıklamada Çin yönetiminin uyguladığı zulme değinerek, “Yıllardır Doğu Türkistan’da devam eden Çin zulmü, soykırıma dönüşmüştür. Bu insanlık suçu artarak devam etmekte ve bölgede yaşayan yaklaşık 35 milyon Uygur Türk’ü için Doğu Türkistani kapalı cezaevine dönüştürülmüştür. Çocuklar eğitim adı altında kamplara alınmakta Doğu Türkistanlı kadınlar zorla Çinlilerle evlendirilmekte ve tepki gösterenler öldürülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanlara karşı uyguladığı zulmün, her geçen gün arttığını belirten Çiftçi, “O kardeşlerimizin tek suçu Müslüman Türk olmalarıdır. Müslüman Türkleri yozlaştırmak, etnik ve dini kimliklerini ellerinden almak isteyen Çin yönetimi, bölgede kurduğu kamplarla soykırıma devam etmektedir.” şeklinde konuştu.

Doğu Türkistanlı Müslümanların en temel haklarından mahrum bırakıldığını söyleyen Çiftçi, “İnsan hakları evrensel bildirgesinin 18.maddesinde yer alan,”Herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğünde hakkı vardır. Bu hak, din veya topluca açık olarak ya da özel biçimde öğrenim, uygulama, ibadet veya dinsel törenlerle açığa vurma özgürlüğünü içerir” hükmüne aykırı olarak yasaklanmış ve Müslüman Türk kardeşlerimiz, ibadetlerinden mahrum bırakılmıştır.” ifadelerine yer verdi.

Son olarak devlet yetkililerine çağrıda bulunan Çiftçi, “Aksaray Futbol Camiası olarak bizler, devletimizden gerekli girişimlerde bulunarak Çin zulmü altında inim inim inleyen, çaresizlik içinde kurtulmayı bekleyen Müslüman Türk kadınlarımızın ve çocuklarımızın Türkiye’ye getirilmesini istiyoruz.” dedi.

Program, Doğu Türkistan’daki Müslümanlar için yapılan duanın ardından son buldu.

Kaynak: bizimaksaray.com

Anahtar Kelimeler: , ,