Kuantum Nokta Nedir?

Türkiye’de üretilmesi planlanan ileri teknoloji ürünü kuantum nokta ile Türkiye bu maddenin üretim üslerinden birisi olma yolunda. İlk olarak yılda kilogram ölçeğinde üretilmesi düşünülen kuantum için İzmir ileri teknoloji enstitüsü üretim için seçildi.

Kuantum Nokta Nedir Nerelerde kullanılır?

Nano boyutlarda yarı iletken bir özelliğe sahip kuantum nokta kullanım sahası oldukça geniş. Cep telefonu, kanser tanı sistemleri, daha verimli çalışan güneş panelleri, tıpta teşhis için kullanılan biyo-ajanlar, çok daha az enerjiyle çalışan lazerler, istenilen renkte LED aydınlatmalar, az enerjiyle çalışan ve daha fazla aydınlatan ampuller, çok daha az enerjiyle çalışan plazma televizyon ve ekranlar, bunlar kuantum noktaların düşünülen uygulama alanlarından birkaçı.

Günümüzün en çok üzerinde durulan ve araştırmalara yapılan bilim dalı olan Nano teknoloji ürünü kuantumlar yapay birer atomdurlar. Yapay denmesinin sebebi birçok atomdan oluşan devasa atom olmaları ve ilave olarak atom ekleyip çıkarılmalarıdır.

Bu noktaların Nano ölçüsündeki boyutları büyüdükçe renklerinin değiştiği fark edilmiştir. En küçük kuantum noktalar mavi iken büyük noktalar kırmızı renktedirler. Bu büyüklükler kontrol edilebilir olduklarından renkler arasında geçişler sağlanarak bir çok alanda kullanım imkanı sunmuştur. Özellikle, aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi kanserli bir organda hangi hücrelerin hasarlı olduklarını rahatlıkla tespit edilip gerekli tedavi uygulanabilecektir.

Kuantum_Nokta_kullanım_alanları

Kuantum diğer bir özelliğini belirtmekte fayda var. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi kuantum noktalar birçok atomdan oluşan büyük hacimli atomlardır ve bu yapılara daha sonradan atom ekleyip çıkarılabilir. Kuantum noktalar Exciton Bohr (Bohr uyarım yarıçapı) yarıçapından küçük olduğu için enerji seviyelerinin seklinin boyutlarıyla ilgili olmasından dolayı ve kuantum noktaların boyutlarını değiştirilebildiğine göre enerji seviyeleriyle oynanabilen bir malzeme ortaya çıkmaktadır. Bunun anlamı, kimyadan bildiğimiz doğada bulunan elementlerin listesi periyodik cetvelin anlamını yitirmesi ve yanına onlarca kat daha fazla element eklenebileceğidir.

Kuantum nokta bu özellikleriyle mühendislikte devrim niteliğindedir. İstediğimiz şartlarda ve özelliklerde malzemeler üretmek mümkün olacaktır.

Bu malzemenin Türkiye tarafından üretilmesi sadece bir adımdır ve ilerlenmesi gereken daha çok yol vardır.

Lokman Koçak