“KYK Yurtlarına Yapılan Zam, Öğrencileri ve Aileleri Zorluyor”

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK), geçtiğimiz günlerde yurt ücretlerinde %20’lik bir zamma gitmişti. Yurtlara yapılan zammı bizimaksaray.com’a değerlendiren Aksaray Üniversitesi Aksa Gençlik Topluluğu Başkanı Mehmet Ata Bozkurt, yapılan zammın öğrencileri zor durumda bırakacağını söyleyerek, %20’lik zammın geri çekilmesi gerektiğini ifade etti.

Büyük umutlarla üniversiteye yerleşen öğrencilerin umutlarının yapılan zamlarla dumura uğratıldığını söyleyen Bozkurt,  “Dar gelirli ailelerin tercihi olan KYK yurtlarına yapılan yüzde 20’lik zam ile çekmeyen internete konulan 16 GB kota sınırı velileri ve öğrencileri kara kara düşündürüyor. Asgari ücretle geçinmeye çalışan bir aile evladını başka bir şehirde nasıl okutacak? Evin hangi masraflarına, hangi çocuğuna para yetiştirecek?” diye sorarak tepkisini dile getirdi.

KYK’nın öğrencilere verdiği aylık burs/kredi miktarının 500 TL olduğunu söyleyen Bozkurt, “Bir öğrencinin barınma beslenme gibi temel ihtiyaçları en az 700 TL iken KYK’nın verdiği burs ise aylık sadece 500 TL. Yurtta kalan bir öğrenci bu 500 TL ile ancak yurt yatak ücreti ve ulaşım masraflarını karşılayabilir. Milletin vekillerine, elinde yetki bulunduranlara soruyorum kaçınızın evladı 500 TL ile ailesinden ayrı 10 gün geçirebilir? Nerede sosyal adalet, nerede sosyal devlet ilkesi, nerede asgari ücretle geçinen aile fertlerinin eğitim hakkı?” ifadelerini kullandı.

“Devlet şirket değil, öğrenciler de müşteri değildir. Öğrenciler bu ülkenin geleceğidir. Ülkemizin geleceği olan öğrencilerin, gençlerin, eğitim haklarına zamlarla engel olmak bu ülkenin geleceğine engel olmaktır.” İfadelerini kullanan Bozkurt, son olarak şu çağrıda bulundu:

“Lütfen gençlerin zihinlerini ay sonunu getirme hesabıyla iştigal etmeyin, ülkemizin geleceğini mahkum etmeyin. KYK yurt ücretlerine yapılan yüzde 20’lik zam ve çekmeyen internete konulan 16 GB kota sınırı kararından bir an önce vazgeçin.”

Kaynak: Bizimaksaray