“Tesettür Toplumu Ayakta Tutan Bir Emirdir”

Aksaray’da, kadınlara yönelik Tesettür konulu etkinlikte, Tesettürün, ahlakıyla toplumu ayakta tuttuğunu, ahlakından uzaklaştırılmış bir tesettür anlayışının toplumu ayakta tutmayacağı vurgulandı.

Aksaray’da ilk kez TESSEP (Tesettür Seferberliği Platformu) tarafından ‘’Tesettür Ahlakı’’ konulu seminer düzenlendi. Seminerde konuşan TESSEP Ankara temsilciğinden Öznur Koyuncu önemli mesajlar verdi.

Program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Tesettür Seferberliği Platformu’nun kuruluş amacını anlatan kısa bir konuşmanın ardından Öznur Koyuncu, Tesettürün Müslüman kadının kimliği olduğunu vurguladı.

Öznur Koyuncu sözlerini şu şekilde devam ettirdi,

‘’Tesettür asıl anlamından uzaklaştırılmış bir kavram haline geldi’’

Müslüman toplumlar üzerinde oynanan oyunlar son yüzyılda şekil değiştirmiştir. Toplumu bozmanın kadını bozmakla mümkün olacağını anlayanlar, kadının fıtratını bozacak çeşitli projeler üretmişlerdir. Bunlardan en önemlisi de kadının kimliği olan tesettür olgusunun içinin boşaltılmasıyla, ahlakından uzaklaştırılmasıdır. Tesettür de ahlakından uzaklaştırılarak moda kurbanı olmuştur. Bu sinsi planlar o kadar başarılı olmuştur ki bundan kaç yıl önce tesettür mücadelesi veren kardeşlerimizin yerine, tesettür serbestliğine rağmen, kendi isteğiyle çağdaş! ve modaya uygun bir tesettür anlayışı geliştiren kardeşlerimiz gelmiştir. Bu da batının planlarının onlar açısından başarı, Müslüman toplumlar için de ahlaki bir yıkım olduğunun göstergesidir.

‘’Toplumun iyileşmesi için kadının fıtratına, özüne dönmesi gerekir’’

Toplumda baş gösteren bozulmaların ve hastalıkların biran önce tedavi edilmesi gerekir. Toplumu oluşturan aile kurumunun yok olması, evlenme oranlarının boşanma oranlarına göre azalması, teşhircilik, aile içi ahlaki çöküş gibi sorunların asıl nedeni kadının fıtratından uzaklaştırılmasıdır. Toplumun iyileşmesi için, kadının ayaklarında görünmez kölelik prangalarının biran önce kırılması gerekir. Bu da ancak kadının özüne, fıtratına dönmesiyle gerçekleşir. Kadın ancak Ku’ran’ın ruhuna uygun bir tesettür anlayışıyla örtünürse fıtratına dönebilir.’’ şeklinde konuştu.

Program, dua ile son buldu.

Anahtar Kelimeler: , ,