Tıp Tamam, Sırada Diş Hekimliği Fakültesi Var

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, amaçlarının sıradan bir Tıp Fakültesi değil, belirli alanlarda Türkiye standartlarını zorlayan bir Tıp Fakültesi oluşturmak olduğunu söyledi. Şahin, Tıp Fakültesi’nde işlerin yoluna girmesinin ardından Diş Hekimliği Fakültesi’ni gündeme alacaklarını da belirtti.

– Elbirliği İçerisinde Çalışmaya Hazırız –

Aksaraylılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı ve 22’nci Dönem Aksaray Milletvekili Ahmet Yaşar, beraberindeki işadamlarıyla birlikte ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin’i makamında ziyaret etti. İş, yatırım, ekonomik gelişme gibi konularda üniversitenin önemli bir altyapıya sahip olduğunu belirten Ahmet Yaşar, “İşadamlarımızla yeni yatırımlar hususunda yaptığımız gezi esnasında Sayın Rektörümüzü de ziyaret etmek istedik. Üniversitenin sahip olduğu akademik altyapıdan istifade etmek ve birlikte çalışmak arzusundayız” dedi. Ziyaretin kendisini memnun ettiğini ve birlikte çalışmak noktasında üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını kaydeden Rektör Şahin, konuklarına üniversiteyi anlattı ve gelecek için yaptıkları hazırlıklardan söz etti. Üniversite altyapısının belirli bir noktaya geldiğini ve sağlık sektöründe koordineli bir ilerleme sağlamayı hedeflediklerini belirten Şahin, Tıp Fakültesi’nin kuruluş sürecinin tamamlandığını, Sağlık Bakanlığı ile Afiliasyon Protokolü hazırlıklarının sürdüğünü vurguladı.

– Sağlık Yatırımlarına Dair Planlar Ne? –

Sağlık yatırımlarına yönelik planlamaları anlatan ASÜ Rektörü, şöyle devam etti: “Hayalleri olmayanlar yaşayamaz ve bizim de hayallerimiz var. Aksaray’ımızda sağlıkla ilgili şöyle bir yatırım planımız var; sağlıkla ilgili çalışan ekibi yetiştiren 2 yıllık Meslek Yüksekokulu, hemşireler başta olmak üzere doktor ve diş hekimleriyle çalışan ekibi yetiştiren 4 yıllık bir fakülte veya yüksekokul, diş hekimlerini yetiştiren 5 yıllık Diş Hekimliği Fakültesi ve en tepede doktorları yetiştiren bir Tıp Fakültesi. Bu noktada bir yandan Sağlık Yüksekokulumuzu Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürmek, diğer yandan da Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzun program sayılarını arttırmak için çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah biz, üzerimize düşen ödevlerimizi yerine getirdikten sonra siyasilerin kapısını çalacağız ve bu yatırımların hayata geçmesi için gayret göstereceğiz.” Tıp Fakültesi konusunda da geniş düşündüklerinden söz eden Prof. Şahin, “Sıradan, vasat veya vasatın altı bir Tıp Fakültesi olmak istemiyoruz. Örneğin; Akdeniz Üniversitesi şu anda organ nakli konusunda Türkiye’de bir numaradır. Biz, sıradan bir fakülte olmak yerine, bir veya birkaç alanda Türkiye standartlarını zorlayan bir Tıp Fakültesi oluşturmak istiyoruz” dedi.

Ziyarete Ahmet Yaşar’la birlikte, Aksaray Dernekler Federasyonu Başkanı İdris Er ile işadamları Lütfi Böge, Mustafa Ülger, Önder Güneş, Yakup Gökdemir, Yunus Özsevgiç, Ali Özdemir, Mücahit Kaya ve Haşim Ateş katıldı.