Uzmanlar uyarıyor! Okullarda düzenlenen yıl sonu partilerine dikkat

Bilişim Suçları Uzmanı ve Bağımlılık Danışmanı İsa Altun, okulların kapanmasına kısa bir süre kala; ilköğretim, lise ve üniversite öğrencileri için düzenlenen yıl sonu partileri konusunda ailelere uyarıda bulundu. Altun, “Arkadaş ikramı ile başlayan sigara ve türevleri zamanla diğer kimyasal maddelere kapı aralıyor. Özellikle uyuşturucu tacirleri düzenlenen bu geceleri hedef alıyor.” dedi.

Bilişim Suçları Uzmanı ve Bağımlılık Danışmanı İsa Altun, okulların kapanmasına sayılı günler kala anne ve babalarla yetkililere uyarılarda bulundu. Altun; ilköğretim, lise ve üniversite öğrencileri için düzenlenen yıl sonu partilerine dikkat çekerek, “Yıl sonu eğlence partileri gençler için tehlikeli olabiliyor. Öğrencileri hedef alan çeteler maalesef boş durmuyor. Aileler, çocuklarına izin vermeden önce iyi düşünmeli.” ifadelerini kullandı.

Anne ve babalardan yıl sonu eğlenceleri için basit bir parti deyip geçmemelerini isteyen Altun, şunları söyledi:

“Uyuşturucu içeren maddeyi yabancı değil, en yakın arkadaş ikram ediyor. Çünkü cezası 15 yıldan başlayan temin etme suçunda, torbacılar tanımadığı birine madde ikram etmez. Dolayısıyla çocuğunuza arkadaş grubundan birileri, eğlence partilerine gitmekte ısrar ediyorsa bunun altında başka olumsuz durumlar vardır. Arkadaş ikramı ile başlayan sigara ve türevleri zamanla diğer kimyasal maddelere kapı aralıyor. Hele hele bu eğlenceler yat, gemi ya da denizde ise çocuklarınıza izin vermeden önce bin bir kere düşünün. Zira bizim uyuşturucu veya uyarıcı maddelere kurban verecek çocuklarımız yok.”

“Özellikle ilçe belediyeleri ve diğer yetkililer, uzun tatil dönemleri için gençlere yönelik aktiviteler organize etmeli.” diyen Altun, sözlerine şöyle devam etti:

“Madde bağımlılığı ile mücadelede belediyelere de önemli görevler düşüyor. Belediyeler, tatil dönemi için her mahallede spor kulüpleri oluşturmalı. Gençlerimiz spora yönlendirmeli. Bağımlı çocuklar ihmalin ürünüdür. Bunun vebali de çok büyüktür.”

Kaynak: Yeni Akit

Anahtar Kelimeler: , ,