14 Ağustos Dünya Rabia Günü

Mısır’da 2013 yılı Temmuz ayında gerçekleşen darbenin ardından 14 Ağustos’ta Kahire’de birçok Mısır’lı müslüman darbe yöneticileri tarafından katledilmişti. Aradan geçen bir yılın ardından bir süre önce Müslümanların ortak acılarına ve direnişlerine destek amacıyla 14 Ağustos Müslümanları tarafından Dünya Rabia Günü olarak belirlenmişti. Dünyanın birçok yerinde bugünün anlam ve önemi çeşitli protesto, gösteri ve basın bildirileriyle dile getirildi.
Aksaray’da da bu birlik, beraberlik adına Hükümet meydanında aralarında Memur-sen, Genç Memur-sen, Sağlık-sen ve Aksa-der’in bulunduğu  STK ve sendikaların katılımıyla basın bildirisi gerçekleştirildi. Konuşmayı Genç Memur-sen İl başkanı Niyaz Maraşlıoğlu’ nun yaptığı bildiriden öne çıkan satır başları ise şunlardı;

”EY İNSANLIK
Bugün 14 Ağustos 2014. Hürriyete sınırsızca aşık Esma’ların Rabia Meydanı’ndaki özgürlük nidalarını, ölüm feryatlarına döndüren zulüm ve vahşetin üzerinden tam bir yıl geçti.Zalimlerin dünyayı kuşatan barbarlıklarına son vermeyecek misiniz? Mazlumların kulakları sağır eden çığlıklarını daha ne kadar duymazlıktan geleceksin ?
EY ÜMMET
Sen susmasaydın, sen ayağa kalksaydın, sen hakkı haykırıp zalimin karşısında dursaydın, sen mazlumlara el verip, mağdura kol kanat olsaydın;
İsrail, Filistin ve Gazze’de soykırım yapamaz, Afrika’nın çocukları açlık ve susuzluktan kıvranmaz, Mısır’da Rabiatül Adevviye ve Tahrir meydanları Esma’ların ve Abdullah’ların ölümüne sahne yapılmazdı.
EY ÜMMET AYAĞA KALK
Ortadoğu’yu ve Arap yarımadasını küresel sömürü şebekelerinin petrol pazarlığı mekanı olmaktan Siyonist İsrail eliyle “Müslüman mezarlığı” yapılmaktan sen kurtaracaksın. Dünyada  yeniden insanlığın olmasına, barışın, kardeşliğin ve huzurun hakim olduğu yeni bir dünyanın kurulmasına öncülük yapacaksın. Ey insanlık, ey ümmet bugün 14 Ağustos Rabia günü, hep birlikte ayağa kalkacağız. Huzurun, barışın, kardeşliğin ve adaletin hakim olduğu yeni ve adil bir dünya kuracağız.” diyerek sözlerini tamamlayan Maraşlıoğlu bildiriye katılan herkeze teşekkür etti.

14 Ağustos Dünya Rabia Günü-2

Yavuz BİLGİÇ