2014’ü Geride Bıraktık Gelişmeler 2015’te de Devam Edecek

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, yazılı bir basın açıklamasıyla 2014 yılını değerlendirdi ve Gelişmelerin 2015’te de devam edeceğinin altını çizdi. 

Yeni Türkiye Vizyonunu Destekliyoruz

Aksaray Üniversitesi’nin büyüdüğünü ve son 3-4 yıl içinde bu büyüme ivmesini arttırmak için çok çalıştıklarını kaydeden Acar gerek öğrenci, okul ve bölüm sayısındaki artış, gerekse akademik ve sportif anlamda ciddi başarıların elde edildiği bir yılı geride bıraktıklarını söyledi. Rektör Acar, “Yeni Türkiye’nin vizyonuna uygun bir üniversite olmak ve öğrencilerimizi bu vizyon doğrultusunda yetiştirmek için çalışıyoruz. Sırtındaki kamburlardan kurtulmaya başlayan Türkiye’nin, bölgesinde lider ülke olmak ve dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almak için başlattığı çalışmaları destekliyor; bu doğrultuda üniversitemizi şekillendiriyor ve büyütüyoruz” dedi.

Başarılar Uyumlu Çalışmanın Ürünüdür

2014 boyunca ASÜ’de  200’den fazla akademik, sportif, kültürel ve sanatsal faaliyet gerçekleştirildiğini söyleyen ASÜ Rektörü, “Akademik performans bakımından üniversitemiz, 2000 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında ikinci sırada yer almış, Akademik ve fiziki gelişme olarak Türkiye’nin en hızlı büyüyen üniversitelerden biri olmuş ve öğrenci sayısını en çok arttıran üniversiteler arasında yer almıştır” dedi

Rektör Acar, 2015 yılında da başarı grafiğini yükseltmek amacında olduklarını ifade ederek, “2015 yılının milletimize, şehrimize ve ASÜ ailesine hayırlar, sağlık, mutluluk ve esenlikler getirmesini temenni ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

2014 Yılında Neler Oldu?

– Öğrenci sayısı 18 bin 200’ü aştı.

Şehirde faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları ile Tezsiz Yüksek Lisans protokolleri imzalandı.

– Altuntaş Grubu ve hayırsever işadamı Osman Altuntaş’ın sponsorluğunda Veteriner Fakültesi binasının inşaat çalışması başladı.

Hayırsever İşadamı Yalçın Kulak’ın desteğiyle yapımına başlanan İslami İlimler Fakültesi Binası’nın kaba inşaatı tamamlandı.

– Sosyal sorumluluk bağlamında, ASÜ ailesinin gönüllü destekleri ile Tanzanya’da bir okul için su kuyusu açtırıldı ve çeşme yaptırıldı.

Turizm Fakültesi ve Veteriner Fakültesi ilk defa öğrenci alarak eğitim-öğretim faaliyetlerine başladı.

– “Engelsiz Üniversite” çalışmaları kapsamında kampüste, 4 kilometre uzunluğunda hissedilebilir yüzey çalışması yapıldı.

Aksaray Merkeze bağlı Dikmen Köyü’nde bulunan Oğuzata İlkokulu Kütüphanesi’ne, bin 71 adet kitap bağışlandı.

– İngiltere’de faaliyet gösteren Avrupa İşadamları Konseyi, Aksaray Üniversitesi’ni “En İyi Üniversite,” Rektör Prof. Dr. Mustafa Acar’ı ise “En İyi Yönetici” seçti.

Aksaray Üniversitesi Kız ve Erkek Basketbol Takımları, üniversitelerarası ligi (UNİLİG) ikinci olarak tamamladı.

– Eskil İlçesi’ne Meslek Yüksekokulu kurulması kararı alındı.

Sultanhanı Kasabası’na, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu çatısı altında hizmet verecek “Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu” Bölümü kurulması kararlaştırıldı.

– Okçuluk Takımı, ulusal çapta yapılan organizasyonlarda iki kez şampiyon olurken, uluslararası organizasyonlarda ise Dünya Üçüncüsü oldu.

Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’ne ilk kez Özel Yetenek Sınavı’yla 30 öğrenci alındı ve eğitim-öğretim faaliyetleri başladı.

– 2 bin 743 öğrenci mezun oldu ve ASÜ’den 8 yıl içinde mezun olanların toplam sayısı 12 bini aştı.

Uluslararası öğrenci sayısı 420’ye ulaştı.

– 2014-2015 Akademik Yıl Açılış Töreni, Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz’ın da katılımıyla, büyük bir kalabalık ve coşku içerisinde gerçekleştirildi.

Toplam 4 branşta düzenlenen ÜNİKOP Spor Oyunlarında Aksaray Üniversitesi takımları, 3 branşta şampiyon oldu.

– Akademik performans bakımından Aksaray Üniversitesi, 2014 URAP verilerine göre, 2000 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında 2’inci sırada yer aldı.

Yıl boyunca 200’den fazla konferans, seminer, sempozyum, panel ve kongre gibi bilimsel etkinliklerin yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler gerçekleştirildi. Bu etkinliklere 500’den fazla akademisyen, sanatçı, gazeteci ve sporcu katıldı. 

(Ömer YILDIRIM/aksarayhaber.net.tr)

2014’ü Geride Bıraktık Gelişmeler 2015’te de Devam Edecek (1)