2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Yarın Başlıyor

Yaz tatilinin ardından açık öğretim öğrencileri dâhil, yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen, yeni eğitim-öğretim yılına yarın başlayacak.

Yarından itibariyle ilk ders zilleri çalınacak ve yaklaşık 18 milyon öğrenci, resmi ve özel okullarda yaklaşık 600 bin derslikte, yöneticiler de dâhil olmak üzere 900 bin 794 öğretmen eğitim verecek.

Bu yıl yaklaşık bir milyon çocuk ilkokula başlayacak

Her sene giderek artan ilkokul öğrenci kayıtları bu sene bir milyonu geçti. Bu yaklaşık bir milyon 136 bin öğrencinin ilkokul birinci sınıfa, yaklaşık bir milyon 200 bin öğrencinin de okul öncesi eğitim kurumlarında eğitime başlaması bekleniyor. Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının beşinci sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime uyum programları da okulların açıldığı ilk hafta içinde eğitim öğretim süreciyle birlikte gerçekleşecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalışma takvimine göre, birinci kanat dönemi yarın başlayacak ve 22 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili, 25 Ocak-5 Şubat 2016’da yapılacak. İkinci kanaat dönemi, 8 Şubat 2016 pazartesi günü başlayacak ve 17 Haziran 2016 Cuma günü sona erecek. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı ise 19 Eylül 2016 pazartesi günü başlayacak.

Destekleme kursları 21 Eylül Pazartesi’den itibaren kabul edilmeye başladı.

Bakanlık tarafından öğrenci ve mezunlar için ücretsiz açılacak destekleme ve yetiştirme kurslarına başvuranlar da 21 Eylül Pazartesi’den itibaren kabul edilmeye başladı. Başvurular, 2 Ekim’de sona erecek. Kurslar, 1. Dönem, 2. Dönem, 3.Dönem olmak üzere üç dönemde açılacak.

Kurslara, MEB’e bağlı resmi ve özel ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, resmi ve özel ortaöğretim kurumları ve açık öğretim kurumlarına devam eden her sınıf seviyesindeki istekli öğrenciler ile mezun durumdaki kursiyerler başvurabilecek. Kursa katılmak isteyen örgün eğitime devam eden öğrenciler, okul veya kurumlarından alacakları Eğitim Bilişim Ağı(EBA) şifresiyle, e-kurs modülü üzerinden veya bizzat kurs müdürlüğüne kurs açılan derslerle ilgili başvuru yapılabilecek. Açık öğretim öğrencileri, başvurularını örgün kurs merkezleri, kursiyerler ise halk eğitim merkezleri aracılığıyla yaygın eğitim kurs müdürlüklerine, bulundukları sınıf düzeniyim gösterir belge veya diploma ile bizzat başvurarak yapacak.

aksarayhaber.net.tr