”21. Yüzyılda Abdullah Olmak” Konferansı

Aksaray Enderun Aileyi koruma Eğitim ve Kültür Derneği ”21. Yüzyılda Abdullah Olmak” isimli konferans düzenledi.

Aksaray Kültür Merkezinde düzenlenen ve çok sayıda vatandaşın katıldığı program Kur’an tilavetiyle başladı. Tilavetin ardından Kürsüye çıkan Aksaray Enderun Derneği Başkanı Hamdi Coşkun, Selamlama konuşması yaptı ve konferansa katılan herkese teşekkür etti.

Hamdi Coşkun’ un ardından Konferansa konuşmacı olarak davet edilen Ramazan Kayan sahneye geldi. Gündüz Aksaray Üniversitesi’nde ASÜ Enderun’ un düzenlediği ” Üniversitede Müslüman olmak” konulu konferansta konuşan Kayan, 21. yüzyılda nasıl Abdullah olunabileceğini anlattı.

Kayan yaptığı konuşmada, ”21. yüzyılda Abdullah olabilmek için dört şeyi iyi bilmemiz gerekir; Kendini bilmek, Rabbini bilmek, Haddini bilmek ve Hesabını bilmek. ” dedi. Ardından bu kavramları açıklayan Kayan, ” Kendini bilmek; cehaletini bilmek, zaaflarını bilmektir. Abdullah olabilmek için kişinin kendini bilmesi gerekir. Vahiy ışığında çamurda ki cevheri keşfetmek gerekir. Rabbini bilmek ise, nasıl bir Allah’ a taptığımızı, Allah’ a karşı dürüst olup olmadığımızı ve Allah’ı görüyor gibi hareket ederek mümkün olur. Üçüncü olarak Haddini bilmek; Allah’ ın kırmızı çizgisi ne ise orada durmakla mümkün olur. Eğer takvanız varsa haddinizi bilirsiniz. Takvanın bittiği yerde tecavüz başlar, tuğyan başlar. Son olarak Hesabını bilmek ise, Her şeyimizin kayıt altında olduğunu bilerek hareket etmek, bugüne göre değil yarına göre hesap yapmak ve  hesabını veremeyeceğimiz ölümü reddetmektir.” dedi.

Konferans, Aksaray Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Karahancı’ nın Kayan’ a hediye takdimiyle sona erdi.