23 Yıl Önceki Ermeni Vahşeti

Hocalı katliamına sessiz kalmayan Aksaray Barosu başkanı Av. Levent Bozkurt hocalı Katliamı’nın 23. Yılı nedeniyle basın bildirisi yayınladı.

Basın bildirisinde şu konuşmalara yer verildi: “Bundan 23 yıl önceydi Ermeni güçleri 25 Şubatı 26 Şubat’ta bağlayan gecede bölgedeki 366.alayın da desteği ile yüzlerce insanı katlettiler. Önce giriş ve çıkışın kapadığı hocalı kasabasında, Azeri resmi kaynaklarına göre,83 çocuk,106 kadın ve 70 ‘den fazla yaşlı dâhil olmak üzere toplam 613 sakin öldürülmüş, toplam 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği görülmüştür. Hamile kadınlar ve çocuklar da maruz kaldığı tespit edilmiştir.  Azerilere yapılan acımasız katliam 21 yüzyılın ne büyük soykırımlarından biri olarak tarihe kara bir leke olarak geçti. Kardeş Azerbaycan Türklerine karşı yapılan bu soykırımın acılarını yüreğimizde hissediyor ve bu katliamı bir kez daha kınıyoruz.

Bu katliamı dünyanın her yerinde vicdan sahibi olan herkes kabul etmişleştir. Pakistan, Meksika, Kolombiya ve çek cumhuriyeti parlamentosunda yaşanan bu içler acısı olayın katliam olduğunu kabul edilmiştir. Ayrıca İslam İşbirliği Örgütü’ne üye devletlerin Dışişleri Bakanlarının 38.ve39. Toplantılarında hazırlanan toplantılarda soykırım olarak kabul edilip ve kınanmıştır.

Yapılan bu soykırımlar için mücadele sergilenmeli ve bunun için önemli çapta bir çalışma yapılmalıdır. Ermenilerin gerçek yüzlerini ortaya konulmalıdır. Bu vesile ile Şahsım ve Aksaray Barosu adına soykırımın 23’üçüncü yıldönümünde hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor ve acılarını paylaşıyoruz, bütün dünya adına katliamı bir kez daha kınıyoruz dedi.

Anahtar Kelimeler: , , , , ,