30 Yıllık Sorun Çözüldü

Aksaray Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü tapu tahsis belgelerinin esas tapuya çevrilmesiyle ilgili başlatmış olduğu çalışma sonuçlandı. Belediye müracaatta bulunan hak sahipleri üzerinde yapılan incelemede 50 hak sahibinin tapu tahsis belgesi, esas tapuya çevrildi. Belediye meclis salonunda yapılan törenle birlikte hak sahiplerine tapuları Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı tarafından teslim edildi.

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, seçimden önce çözmeye söz verdiği sorunların başında gelen tapu tahsis sorununa çözüm üretmeye başladı .Aksaray merkez imar planı sınırları içerisinde gecekondusu bulunan ve bu gecekondusundan dolayı 2981 yasadan faydalanarak tapu tahsis belgesi almış hak sahipleri ilgili çalışma Başkan Yazgı’nın direktifleriyle hız kazandı.

Geçtiğimiz aylarda tapu tahsis belgesi olan hak sahiplerinin tapularının esas tapuya çevrileceği konusunda Aksaray Belediyesi tarafından duyuru yapılmıştı. Duyuru üzerine tapusu olmayan gece kondu sahipleri, oturdukları evin esas tapuya aktarılması için müracaatta bulunmuşlardı.

Müracaatlar doğrultusunda Zafer, Bedir Muhtar, Kalanlar, Laleli, Kurtuluş, Hacılar Harmanı, Yeni Mahalle, Yunus Emre ve Fatih Mahallelerinde, Belediye Plan ve proje müdürlüğü tarafından araştırma ve inceleme başlatıldı. Ve sonuç olarak 50 hak sahibinin tapu tahsis belgeleri esas tapuya çevrildi.

Aksaray’da gecekondularla ilgili iki ana konunun olduğunu belirten Başkan Haluk Şahin Yazgı, “İlk konu tahsis belgesi olup gecekondusu olanlar. Bir diğer ise tahsis belgesi olmayıp gecekondusu olmayanlar.

İlk etapta Tapu tahsisi belgesi Aksaray Belediyesine ait arsada olan hak sahiplerine tapu satışı hemen yapılmaktadır. Tapu tahsisi belgesi ve gecekondusu maliye hazinesinde olanlar için ise belediyemize bünyesine katılarak vatandaşımıza devrini yapacağız” diye konuştu.

Başkan Yazgı, diğer bir konunun ise tahsis belgesi olmayıp gecekondusu olanları kapsadığını söyleyerek “Bu kapsama giren vatandaşlarımızın sorunlarını çözümü kentsel dönüşüm ve 18. Madde uygulaması ile çözeceğiz” dedi.

Toplantı sonunda 4706 sayılı yasadan faydalanarak tapu tahsis belgeleri esas tapuya çevrilen hak sahiplerine Başkan Yazgı tarafından tapuları teslim edildi. Tapularını almanın sevincini yaşayan hak sahipleri “Başkanımız Allah razı olsun sizden. 40 yıldır bu anı bekliyorduk. Babam görmedi tapu aldığımızı ama sağolun sizin sayenizde biz gördük” dediler.

30-Yıllık-Sorun-Çözüldü-(2)

30-Yıllık-Sorun-Çözüldü-(3)

Anahtar Kelimeler: , ,