Aile Bütçesine Sanat Katkısı

Aksaray’ın Güzelyurt İlçesinde ev hanımlarının, boş vakitlerini değerlendirmek amacıyla, Güzelyurt Halk Eğitim Merkez’inde yaptıkları çinilerle aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar.

Aksaray ‘ ın Güzelyurt ilçesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından gerçekleştirilen el işi kurslar sayesinde, ev hanımları boş vakitlerini televizyon karşısında geçirmek yerine yaptıkları çinilerle ev bütçelerine destek oluyorlar.

Güzelyurt Halk Eğitim Merkezi Çini işletmeciliği Usta Öğreticisi Hacer Özkaya; “Kursa katılan 10 hanımının çini işletmeciliği öğrenerek geçimlerine katkı sağladıklarını” belirtti. Klasik çini eğitimi verdiklerini ifade eden Özkaya, orta yaş üzeri bayanlardan oluşan kursiyerlerden her gün 9 saat klasik çini eğitim aldıklarını belirtti.

Amaçlarının kursiyerlere mesleki eğitim vermek olduğunu ifade eden Özkaya, şunları söyledi: “Kursa gelen ev hanımları hem bir meslek icra ediyorlar hem de ürettiklerinden para kazanıyorlar. Bu sayede kurslarımızın süresi uzun oluyor. Güzelyurt, turistik mekân olduğu için el işi atölyelerimize uğruyorlar. Gelen turistler mutlaka bir şey alıp öyle gidiyor. Kursa katılmak isteyenlerden herhangi bir ücret almıyoruz, amacımız çini işlemeyi öğretmektir.”

Kursiyerlerden Fatma Gün(60) ise, İki yıldır bu kursa geldiklerini ve kurs sayesinde hem bir meslek edindiklerini, hem de aile bütçelerine bir gelir elde ettiklerini ifade etti.

Kurslara katılmaktan mutlu olduklarını belirten kursiyerler zamanlarını iyi değerlendirdiklerini ve aile bütçelerine katkıda bulunduklarını söylediler.