Aksa-Der’de Hz. Ömer’i Anma Etkinliği Düzenlendi

Peygamber Sevdalıları Platformu’nun kasım ayını sahabe ayı ilan etmesinin ardından birçok ilde yapılan etkinliklere Aksaray da “Faruk u Adil Hz. Ömer” temasıyla katıldı.

Aksaray Peygamber Sevdalıları Platformuna üye derneklerden Aksaray İlim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Aksa-Der) tarafından, Aksa-Der’de Hz. Ömer’i anma ve anlatma programı düzenlendi.

Programa konuşmacı olarak katılan Yusuf Tutak Hoca “Faruk u Adil Hz. Ömer” programı çerçevesinde bir konuşma yaptı.

“Sahabeleri çocuklarınıza rol model edinin”

Sahabeleri çocuklarımıza rol model olarak göstermemiz gerektiğini söyleyen Yusuf Tutak şöyle konuştu: “Kendi çocuklarımıza o örnek şahsiyetleri anlatmak için önce hayatlarını ve mücadelelerini bilmemiz lazım. Biz eğer çocuklarımıza sahabe-i kiramı anlatmazsak onlar da kendilerine rol model olarak topçuyu, popçuyu görürler. Bizler de bu sene sahabe ayı çerçevesinde Hz. Ömer’i işleyeceğiz.

Hz. Ömer, ömrünün ilk 27 yılını şirkin içerisinde geçirmiştir. Peygamber efendimiz, ‘Allah’ım iki Ömer’den bir tanesi ile bu dini güçlendir’ diye dua etmiştir. Yani İslam’a en çok düşmanlık eden iki şahsı söylüyor. Hz. Ömer, peygamber efendimizi öldürmek için peygamberimizin yanına geldiğinde Resulullah (a.s.m) Hz. Ömer’i sarsıp ‘Ey Ömer! Senin iman etme vaktin gelmedi mi? Sen de Ebu Leheb gibi adının son kitaba kötü biri olarak yazılmasını mı bekliyorsun?’ diye sorunca Hz. Ömer orada iman ediyor.

“Hz. Ömer’in İslam’a girişi kudret, hicreti zafer, hilafeti ise Allah’ın bir rahmetiydi.”

Abdullah bin Mesut’un Hz. Ömer hakkında söylediği sözü hatırlatan Tutak Hoca: “Abdullah bin Mesut, ‘Hz. Ömer’in İslam’a girişi kudret, hicreti zafer, hilafeti ise Allah’ın bir rahmetiydi’ demiştir. Hz. Ömer halife olduğunda yaptığı en önemli icraatlardan biri adaletle hükmetmek oldu. Adaletten hiçbir zaman taviz vemedi. Kendi maaşının iki katını valilere veriyor, sakın ha beytülmaldan bir şey almayın diyordu. Valilere kapıcı tayin etmemelerini, gelen halkın direk kendileriyle görüşmeleri gerektiğini tembihliyordu.

Hz. Ömer bir gün Kâbe’de ‘Yarabbi bana şehadeti nasip eyle ama şehit olduğumda da Medine’de şehit olayım şeklinde dua ediyor ve nitekim bir gün namaz kıldırırken Ebu Lu’lue adlı Mecusi bir köle tarafından zehirli bir hançerle şehit edildi.

Kardeşlerim Hz. Ömer tek bir söz veya kelimeyle tarif edilemez. Her sahabenin bir vasfı vardır. Doğruluk dediğimiz zaman Hz. Ebubekir aklımıza gelir. Hayâ ve edep dendiği zaman Hz. Osman aklımıza gelir fakat Hz. Ömer dendiği zaman adalet, rahmet, güç, şefkat akla gelir. Hz. Ömer tek bir sözle tarif edilemez” şeklinde konuştu.