Aksaray Belediyesinden ‘Dünya Yetimler Günü’nde Yetimlere Anlamlı İftar

Aksaray Belediyesi geçen yıl olduğu gibi bu yılda “Dünya Yetimler Günü” dolayısıyla yetim çocuklara iftar yemeği verdi.

Tarihi Zinciriye Medresesinde düzenlenen iftar programına Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, eşi Hasibe Yazgı, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, İl Müftüsü Cemalettin Bal, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Himmet Durgut, SGK İl Müdürü Saffet Çalışkan, İHH Aksaray Şube Başkanı Önder Özkan, Eğitim-Bir-Sen Aksaray Şube Başkanı Murat Günaydın, Aile ve Sosyal Politikalar Aksaray il Müdürü Mehmet Yüksek,  STK temsilcileri, belediye başkan yardımcıları, daire müdürleri ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Sevgi Evleri ve Çocuk yuvasında kalan çocuklar ile Koruyucu aileler ve yetim çocuklar katıldı.

Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, programda yaptığı konuşmada, Ramazan ayının paylaşma ve dayanışma ayı olduğunu söyledi.“Dünya Yetimler Günü olması sebebiyle böyle bir programı düzenlediklerini aktaran Başkan Yazgı, “ Dünya Yetim Çocuklar Günü dolayısıyla geçen sene Ramazan ayının 15.inde iftar yemeğimizin ilkini başlatmıştık. İHH Şubemizle birlikte gerçekleştirdiğimiz bu proje kapsamında bizler yetim çocuklarımızla beraber, koruyucu ailelerimizle beraber Ramazan ayının önemli günlerinden birini hep beraber geçiriyoruz. Bunun mutluluğunu ve huzurunu yaşıyoruz. Bundan sonra yapmamız gereken çalışmalardan en önemlisi de bunun bilincinde ve farkında olarak en büyük katkıyı ve en büyük desteği sunacağımızı da belirtmek istiyorum.” Dedi.

İHH Aksaray Şube Başkanı Önder Özkan da, amaçlarının yetim çocuklara sahip çıkmak ve onların ileriki yıllarda iyi yerlere gelmesini sağlamak olduğunu ifade ederek, “Dünya Yetimler Günü bizim için çok önemli ve çok mutlu bir gün. İHH’nın teklifi İslam İşbirliği Teşkilatının kabulü ile dünyada 57 İslam ülkesinde Ramazan’ın 15.günü Dünya Yetimler Günü olarak kabul edilmiştir. Bizlerde yürüttüğümüz bu proje kapsamında bütün illerde çalışmalarımızı hızla yürütmekteyiz. Aksaray’ımızda sisteme kayıtlı 162 yavrumuzla birlikte, yaş sınırından dolayı şartları uymayan abi ve ablalarla beraber toplam 300 çocuğumuzla ilgileniyoruz. Devletimiz bünyesindeki çocuklarla beraber 500 e yakın yetim kardeşimiz var. Bu yavrularımızın ilerde Sayın Valimizi ve Sayın Başkanımızın yerine yetişen güzel ahlaklı, donanımlı ve güzel insanlar olmasını istiyoruz. Toplumumuzdan da bu hususta destek bekliyoruz. Belediye Başkanımıza da bizleri bu anlamlı günde buluşturduğu için çok teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu

İftar yemeğinin ardından İl Müftüsü Cemalettin Bal yemek duası yaptı. Yetim çocuklar ise Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’ya iftar yemeğinden dolayı teşekkür ederek, günün anısına birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.

10

Aksaray Belediyesinden ‘Dünya Yetimler Günü’nde Yetimlere Anlamlı İftar(2)