Aksaray Cankıllı Köyünde Kutlu Doğum Coşkusu

Peygamber Sevdalıları Platformuna bağlı Aksaray İlim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AKSA-DER), Cankıllı Köyü, tarihinde ilk defa gerçekleştirilen Eşsiz Önder Hz. Muhammed (S.A.V) Konulu Kutlu Doğum Programı davetlilerin yoğun ilgisi ve coşkulu bir ortamda gerçekleştirildi.

Aksaray’a bağlı belde ve köylerde yapılacak olan kutlu doğum etkinliklerinin ilki Cankıllı köyünde yapıldı. 2014 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında sadece merkezde yapılan programın oldukça rağbet görmesi ve halkın memnuniyeti dikkate alınarak, 2015 yılı Kutlu Doğum Etkinliklerinin birçok noktada yapılması bekleniyor.

Ekecik /Cankıllı köyünde yapılan etkinlikle Aksaray da Peygamber Sevdalıları bu yılın ilk kutlu Doğum etkinliği başlatmış oldu. Çevre köylerden, şehir merkezinden ve köy halkının katılımıyla gerçekleşen program köyde özlenen manzaranın gerçekleşmesine vesile oldu.

Cankıllı Köyünde düzenlenen “Eşsiz Önder Hz. Muhammed” konulu etkinliğin sunuculuğunu Bayram Öztürk yaptı. Hamza Çekiç Hocanın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Aksa-Der yönetim kurulu üyesi Hamza Yıldız’ın açılış konuşmalarıyla devam etti. Açılış Konuşmasında Zazaca dilinde katılımcı halka yaptığı selamlamayla peygamber sevdasına değinen Hamza Yıldız, Allah’ın Rasûlü:
“– Kardeşlerimi özledim diye içini çekti. Çevresindeki sahabeler,
“– Ey Allah’ın Rasûlü!.. Senin kardeşlerin biz değil miyiz?”
O ise:
“– Sizler benim ashâbımsınız! Kardeşlerim ise sonra gelecekler!.. Bana, görmeden iman edecekler!..” buyurdu. İşte peygamberin özlemini çektiği o iman edenler sizlersiniz kardeşlerim” diyerek sözlerini devam ettirdi.

Daha sonra platforma davet edilen Aksa İlahi Grubu mevlit ve ilahilerle katılımcı halkı güzel sesleriyle mest ettiler.

Programa konuşmacı olarak katılan İlahiyatçı Nezir Tunç Hoca günün anlam ve önemiyle alakalı yaptığı konuşmada “Peygamberin her konuda ümmeti için örnek ve rehber olduğunu belirterek, evde, iş yerinde ve yönetimde bizler için örnek alınacak, önder kabul edilecek yegâne insanın Hz Muhammed Aleyhisselam” olduğunun altını çizdi.

Tunç Hoca “Günümüzde insanların, hiç alnı secdeye gitmeyen kişilerin peşinden gittiklerini, dinden uzak, ne olduğu belli olmayan insanları kendilerine önder ve baş edindiklerini ve bunun sonucunun asla ve asla mutluluk getirmeyeceğini, huzur getirmeyeceğini, kurtuluşa vesile olmayacağını” söyledi.

Peygamberin bu dünyada ki en güzel örnek olduğunu anlatan Nezir Tunç Hoca Asrı Saadet döneminden ve Peygamberin kendi hayatından örnekler vererek konuşmasını tamamladı.

İlahiyatçı Nezir Tunç Hocanın konuşmalarından sonra platforma davet edilen Aksa Kız Çocukları grubu Peygamber efendimizi anlatan şiirleriyle katılımcılara duygulu anlar yaşattı.

Program, Hamza Çekiç Hoca’nın yaptığı dua ile sona erdi. Program sonunda katılımcılara Kutlu Doğum özel ilahi CD’ler hediye edildi. Ayrıca katılımcılara ikramlarda bulunuldu. Programa katılan köylü halk ve çevreden programa iştirak eden misafirler düzenlenen etkinlikten son derece memnun kaldıklarını ifade ederek, böyle etkinliklerin her zaman yapılması gerektiğini, emeği geçen yetkili ve gönüllülere teşekkürlerini sundular.