Aksaray’ da “Dünya Kudüs Günü’’ Etkinliği

Her yıl Ramazan ayının son cuması Dünya Müslümanları tarafından çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilen ‘’Dünya Kudüs Günü’’ Aksaray’da da basın açıklamasıyla ihya edildi.

Teravih namazının ardından Ulu Cami önünde, Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi Aksa-Der tarafından gerçekleştirilen program,Furkan Soylu’nun okuduğu Kur’an tilavetiyle başladı.

Basın açıklaması öncesi Aksaray Peygamber Sevdalıları adına açıklama yapan İlahiyatçı Nezir Tunç Hoca yaptığı konuşma da,  Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın İslam ümmetinin barometresi olduğunu belirterek şöyle devam etti;  “Ne zaman Kudüs özgür ise Ümmet rahat yüzü görmüştür, Kudüs’ün zulüm gördüğü günlerde ise ümmet kan ağlamıştır. Eğer bugün Kudüs kan ağlıyorsa, Siyonizm’in pençesi altında inliyorsa, İslam ümmeti de ağlıyor. Ümmetin bütün coğrafyalarında Müslümanlar kan ağlıyor. Bizler Kudüs için üzülüyoruz ama bilmemiz gerekir ki belki Kudüs bize ağlıyor.”

Müslümanların arasında ki tefrikaya da değinen Tunç, Kudüs’ün ve Müslümanların kurtuluşunun vahdette olduğunu ifade ederek, “Bir sonraki Ramazan da özgür Kudüs müjdesiyle buluşmayı temenni ediyorum.’’dedi.

Aksaray İlim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği  (Aksa-Der) adına “Dünya Kudüs Günü” basın açıklaması yapan Enes Soylu, yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

‘’ Aksaray’ın değerli peygamber sevdalısı halkı, 1979’da ilan edilen Dünya Kudüs Günü, dünya Müslümanları tarafından İslam ümmetini Kudüs davası etrafında birleştiren en önemli günlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Bizler bu ülkede yaşayan Müslümanlar olarak şu hakikati çok iyi biliyoruz ki, Kudüs özgür olmadan özgürlük hayallerinin hepsi boştur. Merkezinde Kudüs olmayan bir hareketin kökleri son derece zayıf ve dayanıksızdır. Gençliğine Kudüs bilincini vermeyen toplumların sonu hüsrandır, özünden kopmaktır ve düşmana yem olmaktır…

Bu gün Kudüs’ün esaret altında olmasının sebebi olan Katil İsrail, Büyük Şeytan Amerika, İngiltere ve tüm Avrupa ülkeleri hiçbir zaman bizlerin iyiliğini istemezler, onlardan asla ve asla bir fayda ve dostluk gelmez, çünkü “kâfirler tek millettir, onlar ancak bir birlerinin dostlarıdır.”

Bu şeytanların ittifakına karşı Müslümanlarında bir tek ümmet olmaları elzemdir. Müslümanların Kudüs’e olan özlemi ve feryatlarına karşı, Kudüs’ten bize dönen tek yankı,  ‘Vahdet’ten başka bir şey değildir. Vahdet ise cesaret, basiret ve tevazuuyla gerçekleştirilecek yüce bir idealdir. Fasıkların yalan haberlerine aldananlar, Müslüman kardeşleri hakkında hüsnü zan sahibi olamayanlar, şer şebekelerinin tehditlerinden çekinenler, korkanlar, bedel ödemeyi göze alamayanlar Kudüs için yapacakları bir şey yoktur.

Kudüs, tarihlerinde mücadele,  cihad ve şahadetleri yaşamamış olanların eliyle özgürleşecek sıradan bir belde değildir. Bunu çok iyi bilen Kudüs şahitlerine, Kudüs’ün muhafızı konumunda bulunan Filistin İslami Direniş hareketlerine Aksaray’dan bin selam göndererek Özgür Kudüs için çalışmak, yorulmak ve bedel ödemek dileğiyle, hepinizi Allaha emanet ediyoruz.’’ diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Şehit yoklamasının da yapıldığı programda, kalabalık sık sık tekbirler getirerek İsrail ve Amerika’ya lanet sloganları attı.

Anahtar Kelimeler: , , ,