Aksaray İHH’dan STK’lara Kahvaltı

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Aksaray Şubesi 21 Ocak 2015 Çarşamba Saat 09:00’da Aksaray Öğretmenevi’nde şehirde hizmet veren Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ile Kahvaltıda bir araya geldi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Aksaray Şubesi STK temsilcileri ve kanaat önderlerinin davet edildiği kahvaltı programında Suriye sorunu ele alındı. Program Aksaray İHH başkanı Önder Özkan’ın selamlama konuşması ile başladı. Daha sonra söz alan İHH Suriye Koordinatörü Muhammed Yorgancıoğlu Suriye’nin 1960 Hafız Esed döneminden bu güne kadar yaşamış olduğu tarihi süreci anlattı.

“Kaddafi gitti Sıra Sana Gelecek Doktor”

Arap Baharı ile birlikte çalkalanan bölgede, Suriye’li göstericilerin “Kaddafi gitti Sıra Sana Gelecek Doktor” sloganı ile başlayan ayaklanmalara, rejimin sert müdahalesi sonucu Suriye de savaşın başladığını belirten Yorgancıoğlu;  “ Muhaliflerin reform isteğini, özgür ve adaletli bir yönetim için ayaklandığını fakat Esed rejiminin gösterileri bastırmak için çok sert müdahalede bulunmasından dolayı gerginlik arttı ve çatışmalar başladı. ” Dedi. Konuşmasının devamında Yorgancıoğlu; “ Suriye’de halkın birlik olmaması için Hafız Esed ülkedeki en küçük farklılıkları dahi, büyük ihtilaflar gibi lanse ederek halkın birlik olmamasını, parçalanmasını ve tehdit olma potansiyelini ortadan kaldırdı. Buna karşı çıkan en küçük çalışmaları yok etti. Örneğin Hama’da Ellibin (50.000)’in üzerinde insan Hafız Esed tarafından katledildi, geçmişten günümüze sürekli fitne tohumları ekildi.” Dedi.

İslamafobi Enjekte Edilmeye Çalışılıyor

Konuşmasının devamında Batılı devletlerin İslam dünyasını kendi toplumuna kötü gösterme çabası olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu ; “Günümüzde de en büyük örneği Esed rejimine karşı İslami direnişi pasivize etmek için baştan beri Suriye rejimini destekleyen batılı devletler ve rejim İŞİD’ sahneye çıkarıldı.” Şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda ise Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Yorgancıoğlu Aksaray’da hizmet veren STK temsilcilerini bölgeye davet etti ve çalışmaları bizzat yerinde görmeyi ve tecrübe etmeyi fiili dua olarak gördüğünü belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Programın sonunda katılımcılara teşekkür eden Önder Özkan, 21 Ocak 2015 Çarşamba günü Saat 19:00’da Belediye Tiyatro Salonu’nda “Suriye’de Neler Oluyor” adlı konferansa herkesi davet etti.

AksarayHaber.net.t

r