Aksaray Milletvekillerini Seçti

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Aksaray’da da büyük bir merakla beklenen seçim sonuçları belli oldu. Kıyasıya bir yarışın olduğu Aksaray’da genel seçimlerde geçen döneme göre farklılıklar gösterdi. 2015.25. dönem milletvekilliği genel seçimlerini yapan Aksaray, Ak Partiden İlknur İnceöz, Nevzat Palta seçilirken Milliyetçi Hareket Partisinden Turan Yaldır milletvekili olarak seçildi.

Aylardır süren seçim çalışmalarının sonuçları tüm Türkiye ve akabinde Aksaray’da büyük bir merakla bekleniyordu, Aksaray açısından en kritik seçimlerden birisi olan 25. Dönem milletvekilliği seçimleri sonuçlandı. Geçen dönem 2011 genel seçimlerine göre bazı partilerde oy artışı bazı partilerde oy azalışları meydana geldi. Ak Parti den iki ve milliyetçi hareket partisinden bir milletvekili seçildi.

En son 2011 genel seçimlerde Türkiye de büyük ölçüde oy alarak milletvekili sayısını artıran Ak Parti 2015,25 dönem milletvekili seçimlerinde büyük bir oy kaybı yaşadı. Aksaray ‘da 2011 deki genel seçimlerde üç milletvekili alan Ak Parti 7 Haziran 2015 seçimlerinde iki milletvekili alabildi. Ayrıca 24. Milletvekili seçimlerinde herhangi bir vekil çıkaramayan milliyetçi hareket partisi 25. Dönem milletvekili seçimlerinde bir milletvekili çıkararak mecliste yerini aldı.

Yüksek Seçim Kurulu(YSK) kararına göre Türkiye”de saat 08.00’de başlayan oy verme işlemi, 17.00’de tamamlandı. Seçmenler, Türkiye genelinde kurulan 174bin 236 sandıkta oylarını kullandı.  Yapılan genel seçim sonucunda Aksaray’ı parlamento da temsil edecek milletvekilleri 25. Dönem seçimleri 7 Haziran 2015 tarihinde Türkiye genelinde olduğu gibi Aksaray’da seçmenler sabahın erken saatlerinde başlayıp saat 17.00 de sona erdi. Sayım işlemleri yapıldıktan sonra oy pusulaları geniş güvenlik önlemleri alınarak Yüksek Seçim Kuruluna götürüldü. Ardından Yüksek Seçim Kurulunun yaptığı açıklamalara göre Ak Parti’den %58,2 ile iki milletvekili, Milliyetçi Hareket Partisi’den ise%29,84 ile bir milletvekili seçildi.