Aksaray STK Platformundan İdam Kararına Tepki

Mısır’da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi  ,İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ve Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi’nin idam kararlarının onanması Türkiye ve akabinde Aksaray’da sert tepkiyle karşılandı.

Mısır’da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ve Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi’nin de aralarında bulunduğu, daha önce idam konusunda görüş için dosyaları müftülüğe gönderilen çok sayıda kişiye, cunta yönetimi tarafından hukuksuz bir şekilde idam cezası verildi.

Aksaray STK Platformu tarafından Cuma namazı çıkışı Ulu Camii önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında cunta yönetimi sert tepkiyle kınandı. Basın açıklamasını Aksaray STK Platformu temsilcisi Eyup Dağdaş okudu.

“Hukuksuz İdam Cezaları Kabul Edilemez”

Burada toplanma amaçlarının cunta yönetimi tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve dava arkadaşlarına verilen idam cezasının kabul edilebilir bir şey olmadığını dile getirerek” Mısır mahkemesi “Hapisaneler baskını”  davasında, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, İihvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ve Dünya Müslüman Alimler Birliği başkanı Yusuf el karadavi’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişiye hukuksuz idam cezası verdi. Mahkemenin temziye açık olduğu ifade edildi.”

“Ümmetin Sessizliği Zalimleri Cesaretlendiriyor”

Mısırda olan bu hukuksuz idam kararlarını onanmasının tüm Müslüman aleminin sessizliği ve dağınıklığının olduğunu ve ümmetin birlik içinde olmaması zalimlere cesaret verdiğini dile getirdi.

Dağdaş:” Özellikle Orta doğuda Müslümanların başına gelenlerin ve son olarak Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanının da içinde bulunduğu İhvan-ı Müslimin üyelerine verilen bu cezaların onanması ümmetin dağınıklığının zalimleri ne kadar cesaretlendirdiğin bir kanıtıdır. Tarih, firavunların batıl davaları ve saltanatlarının devamı için, Müslümanları kadın, erkek, çoluk çocuk demeden nasıl şehit ettiklerinin örnekleriyle doludur. Tekrar tekrar görüyoruz ki ‘demokrasi’ diye ürettikleri sistemlerini, işlerine gelmediğinde çabucak safdışı edebiliyorlar.”Dedi.

“Âlimin Ölümü Âlemin Ölümüdür”

Konuşmasının devamında ise cunta yönetimi tarafından bu sefer hukuksuz birşekilde idama mahkum edilenlerin içinde Müslüman Alimler Birliği başkanı Yusuf el Karadavi’nin de bulunduğu ve İslam dünyasının alimlerine sahip çıkması gerektiğini belirtti. Dağdaş” Dünya Müslüman Âlimler Birliği başkanı Yusuf el-Karadavi’nin hakk’tan öteye gitmeyen söylemlerinin bile darbe rejimini ne kadar rahatsız ettiği ortadadır. ‘Alimin ölümü alemin ölümüdür’ hadisini hatırlatarak yetkililerimizi alimlerimizin bu tür zalimliklerden korunması için gereğini yapmaya davet ediyoruz”Dedi.

“Zalimce Gelişmeler Karşısında Gerekli Mesajın Alınması Gerek”

Aksaray STK Temsilcisi Eyup Dağdaş son olarak” Aksaray Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak bizler de bu tür zalimce gelişmeler karşısında gerekli mesajı almamız gerektiğini vurguluyoruz. Birlik beraberliğin olmadığı, basit meselelerden çabucak kardeş kavgasının çıkabildiği bir zamanda barış ve huzur dini İslam’ın yayılmasını istemeyen güçler zalimce tavırlara devam edecektir. Bu mübarek ramazan ayında, kıldığımız namazlarda rabbimizin bize ne emrettiği Kuran meallerine göz atarak anlamaya çalışalım ki kendimize gelelim, özümüze dönelim. İnsani ve İslami değerlerini kaybetmemiş herkesi bu kararların karşısında onurlu duruşa davet ediyoruz, tıpkı Muhammed El Karadavi, Muhammed Mursi ve dava arkadaşları gibi.”şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.