Aksaray’a Gelen Gurbetçiler Ekonomiyi Canlandırdı

Avrupa’nın değişik ülkelerinde çalışan Aksaraylı gurbetçilerin gelmesiyle birlikte şehrin ekonomisinde önemli derecede artışlar gerçekleşti.

Her sene yıllık izinlerini kullanmak maksadıyla kendi memleketlerini seçen Aksaraylı gurbetçiler yaptıkları alışverişlerle Aksaray ekonomisini canlandırdı. Yurtdışından döviz akışına aracı olan gurbetçiler, esnafın yüzünü güldürdü. Özellikle bazı gurbetçi ailelerin memleketlerinde düğünlerini yapmak istemeleri, düğün salonlarına olan rağbetin artması ve düğün salonu sahiplerinin talepleri karşılamakta güçlük çektiği görüldü. Bunun yanında giyim, lokanta, sarraf gibi alanlarda rağbetin artması esnafın kısa süreli işçi alımını arttırdı.

Görüş ve düşüncelerini ifade eden bazı işletme sahipleri şu görüşleri dile getirdi.” Allaha şükürler olsun durağan olan işlerimiz gurbetçi vatandaşlarımızın gelmesiyle birlikte canlandı. Nerdeyse kazançlarımız iki katına çıktı bunun için yurtdışından gelip memleketlerinde alışveriş yapıp bize destek olan gurbetçilere teşekkür ediyoruz.” dedi.

Yurtdışından gelen gurbetçilerin genelinin kendi arabalarıyla gelmeyi tercih etmesi Aksaray’daki otopark işletmecilerinin iş yoğunluklarını artırdı. Bir otopark işletmecisi şu konuşmalara yer verdi: “Yurtdışından gelen gurbetçiler ile birlikte işlerimizde önemli derecede artışlar meydana geldi. Eskiden otoparkımızda en fazla on araba dururdu şimdi ise hemen hemen hiç yer yok bundan dolayı Allah onlardan razı olsun.”dedi.

Aksaray’a Gelen Gurbetçiler Ekonomiyi Canlandırdı(2)