Aksarayda 2014 KPSS Heyecanı

Hafta sonu gerçekleşen Türkiye geneli olmak üzere Aksaray’da da birçok öğrencinin girdiği KPSS(LİSANS) sınavı Cumartesi günü sabah oturumuyla başlayıp Pazar günü öğleden sonra ki oturumla sona erdi.

ÖSYM tarafından her yıl düzenlenen lisans mezunlarına yönelik KPSS, Cumartesi sabah oturumunda genel yetenek-genel kültür-sınavıyla başladı. Genel yetenekten 60, genel kültürden 60 sorunun sorulduğu sınav, sabah 9:30 da başlayıp 120 dakika sürdü. Cumartesi öğleden sonra eğitim bölümlerinden sınava giren öğrenciler de 80 soruyu 100 dakika ’da çözmek için mücadele ettiler.

Pazar günü ise hukuk-iktisat-maliye-iktisat-işletme-muhasebe derslerinden soruların yer aldığı sınav 9:30 da başlayıp 160 dakika sürdü. Bu sınavın ardından öğleden sonraki oturumda 14:00 da başlayan kamu yönetimi-uluslararası ilişkiler-çalışma ekonomisi ve istatistikten 30 ar soruyu çözmek için 160 dakika boyunca ter döken öğrenciler yoğun çaba sarf ettiler.  Aksaray’ın değişik birçok okulunda ve üniversite kampüsünde düzenlenen sınavlarda, içerde öğrencilerin zamanla olan mücadelesi dışarıda ise öğrenci ailelerinin merak ve heyecanlı bekleyişleri gözlemlendi.