Aksaray’da Bugün Öğrenciler Ter Döktü

Türkiye genelinde toplam 953 bin 280 öğrencinin katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ‘nin yapıldığı adreslerden biri de Aksaray oldu. Öğrencilerin büyük bir heyecanla beklediği 2015 LYS Sosyal Bilimler sınavı dün gerçekleştirildi. Bugün ise ikinci oturum olan LYS-1 ve LYS-5 sınavları yapıldı.

Türkiye de toplamda 81 il merkezli ve Lefkoşa’da gerçekleştirilecek olan LYS’ ler dün saat 10.00 itibariyle başlayıp 135 dakika süren birinci oturum ve bugün yine aynı saatlerde başlayan ikinci oturum yapıldı. Öğrencilerin yıllarca çalışıp çaba sarf ettiği ve karşılığını alabilmek için saatlerce ter döktüğü Lisans Yerleştirme Sınavları için dün start verildi.

Aksaray’da da bir sürü öğrencinin başvuru yapıp dün itibariyle girmeye hak kazandığı Lisan Yerleştirme Sınavı yapıldı. İyi bir üniversiteyi hak edebilmek için bu sınavda başarıyla geçebilmeleri lazım olan öğrenciler, sınav çıkışında sınavın zor veya kolay olup olmadığıyla ilgili yorumlarda bulundular.  Üniversite sınavının ikinci aşaması olan LYS’ ler puan hesaplamasında oldukça önemli bir yere sahiptirler. Bunun için öğrencilerin üzerinde durması konusunda açıklamalar yapan uzmanlar, özellikle sınava giren öğrencilerin sakin olması gerektiği ve heyecandan uzak durması gerektiğini belirtiyorlar.

Adayların dikkat etmesi gereken bazı hususlar

Ayrıca LYS’lerin 21 Hazirana kadar devam edeceği ve adayların dikkat etmesi gereken bazı kurallar olduğu ÖSYM tarafından açıklandı. Sınav binalarında hiçbir şekilde eşya emanet alınmayacak. Bunun için adayların sınava gelirken kendileriyle ÖSYM’nin istediği evraklar dahilinde bir şey getirmemeleri konusunda uyarı yapıldı. Adayların yanlarında kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kağıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete gibi yayınlar, pergel, açıölçer,cetvel araçları da getirmemesi gerekiyor.

Sınava girecek olan öğrenciler okul girişlerinde emniyet görevlileri tarafından aranacak ve yasak olan bir şey yakalandığı taktirde öğrencinin sınavı geçersiz sayılacaktır. Ayrıca sınav salonları ÖSYM tarafından kurulacak güvenlik kameraları ile izleyebilecek ve adayların sınavdan en az bir saat önce sınavın yapılacağı bina önünde bulunmaları önem taşır.

11292649_912747352115742_1005982029_n

Aksaray’da Bugün Öğrenciler Ter Döktü