Aksaray’da Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası Kutlandı

7-15 Ekim Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Haftasını Kutlamak için bir araya gelen Türkiye Beyazay Derneği Aksaray Şubesi Üyeleri Aksaray Hükümet Meydanı’nda basın toplantısı düzenledi.

Yapılan Basın Açıklamasında derneğin Aksaray Şube Başkanı Sait DÜZEN, ’’ Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Dünya’da 45 Milyon görme engelli bulunmaktadır. Türkiye’de ise görme engelli sayısının %8,3’ü görme engellidir. Hızlı bir gelişme ve kalkınma süreci içinde bulunan ülkemizde, toplumun tüm kesimlerinin her türlü hizmetten yararlanabilmesi için gerekli tedbirlerin alınması artık bir zorunluluk haline gelmiştir.

Türkiye’de nüfusun yüzde 12,29’unu oluşturan özürlü yurttaşlarımız başta Anayasa’da olmak üzere çeşitli kanun ve uluslararası sözleşmelerle tüm engelli yurttaşlarımızın eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkı güvence altına alınmıştır.’’ denildi.

Açıklamanın devamında ‘Özürlü olmak hiç kimsenin tercihiyle seçtiği bir durum değildir.Bugün böyle bir sağlık problemi olmayan kişinin,yarın çeşitli nedenlerle özürlü olmama garantisi yoktur.Kuşkusuz bu vatandaşlarımızın çeşitli sıkıntıları duygusal olarak paylaşmak onları anlamak bakımından gereklidir fakat görme engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak,problemlerini çözmek,onlara sahip çıkarak sorunlarına ortak olmak insani bir görev ve sorumluluktur.

Görme özürlü vatandaşlarımızın yaşamlarında kalıcı çözümler üretmek, yaşama sevinçlerini canlı tutarak onların hayatta tutunmalarını kolaylaştırmak, insana ve topluma gösterdiğimiz saygının en önemli göstergelerinden biridir.

Diğer önemli husus ise artık büyük şehirlerimizde görmeye başladığımız trafikte sesli uyarı sistemi ve görmeyenler için düzenlenmiş kaldırımların artık bütün şehirlerimizde yaygınlaştırılması ve vatandaşlarımızın sosyal yaşama katılmalarında önemli bir destek olacaktır. Konuyla ilgili olarak yerelde Aksaray Belediye Başkanımız Sayın Haluk Şahin YAZGI beyefendi ile yaptığımız görüşmede, bu konuyla çok alakadar olmuş ve yapılması talimatını vermiştir. Kendisine huzurlarınızda teşekkürü bir borç biliriz.’diyen Sait DÜZEN bu konuda bütün vatandaşların ve yetkililerin duyarlı olmasını ve bu konuda herkesi elinden geleni yapmak için bu insani göreve davet etti.