Aksaray’da Hava Sıcaklığı Artıyor

Tüm yurtta etkili olan hava sıcaklıkları Temmuz ayının başlamasıyla birlikte Aksaray’da etkisini göstermeye başladı. Türkiye genelinde özellikle yedi temmuzdan sonra hızlı bir şekilde artması beklenen hava sıcaklıkları, uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre bazı kentlerde 40 dereceye kadar yükseleceği belirtildi.

Türkiye genelinde etkisini göstermeye başlayan hava sıcaklıları Aksaray’da da hissedilebilir bir şekilde artmaya başladı. Serin günlerin aranacağı, kavurucu yaz sıcaklıklarının kapıya dayandığı ile ilgili duyurular yapan uzmanlar vatandaşların dikkat etmesi gerektiğini vurguladı. Meteoroloji uzmanlarından edinilen bilgilere göre asıl yazın temmuz ayı ile birlikte başlayacağı belirtildi.

Aksaray’da geçen seneye göre iyi bir şekilde yağan yağmurların yerini bunaltıcı sıcaklara devredeceği meteoroloji uzmanları tarafından belirlendi. Aksaray meteoroloji Genel Müdürlüğünün yayınladığı hava durumuna göre, Aksaray’da 6 Temmuzdan itibaren sıcaklıkların hızlı bir şekilde artacağı belirlendi.  Beş günlük hava durumuna göre 6 Temmuz pazartesi günü en yüksek sıcaklık 31derece olacağı ve bunun on Temmuzda 33 dereceye kadar ulaşacağı belirtildi.

Türkiye geneli meteoroloji uzmanları uyarıda bulundu. Uzmanlar güneş ışınlarının direk insan vücudu ile temas ettiği ve saatlerce mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmaması gerektiğini vurguladı. Dışarı çıkmaya mecbur kalan insanların da mümkün olduğunca güneşte durmamaları istendi.