Aksaray’da ‘Hıdırellez’ Etkinliği

Aksaray Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Aksaray Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı Sümrü Yaylasında coşkulu bir şekilde kutlandı. Belediye hizmet binası önünden kaldırılan otobüslerle coşku alana taşındı. Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, her yıl geleneksel olarak kutlanan Hıdırellez Bayramının, baharın müjdesi olduğu gibi bolluk ve bereketi simgelediğini söyledi.

Toprağın uyanışı olarak tabir edilen hatta Hızır ve İlyas Peygamber’lerin yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle Geleneksel olarak her yıl kutlanan Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı, Sümrü Yaylası Turhasan Tekkesi bölgesinde düzenlenen şenliklerle kutlandı. Kutlamalarda geleneksel olarak yapılan yarışmaların yanı sıra halk oyunları ekibinin folklor gösterisi ile devam etti. Yerel sanatçılarda şenlikte sahneye çıkarak en güzel türkülerini, Hıdırellez coşkusunu kutlamaya gelen davetliler için söylediler.

Kutlamalar tıpkı eski geleneklerde olduğu gibi yaşandı. Pehlivanlar meydana çıkarak birbiriyle güreş tuttular. Bayram şenliğine katılan vatandaşlar, gruplar halinde ayrılarak halat yarışmasıyla şenliğe renk kattılar. Diğer bir yandanyumurta tokuşturma âdeti bugüne mahsus olarak uygulandı. Protokol üyeleri kaynatılmış yumurtaları tokuşturarak, galip gelmeye çalıştılar.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İl Kültür Turizm Müdürü Mustafa Doğan yaptı. Hıdırellez bayramının tarihçesinden bahsetti.

Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ise Hıdırellez’in dünyanın ve tabiatın yeniden uyanışını temsil ettiğini söyledi. Başkan Yazgı, konuşmasının devamında “Hıdırellez Bayramı bolluk ve bereketi simgeler. Bu bayramlar sayesinde Anadolu insanlarımız birlikteliği ve kardeşliğin yeniden yaşıyor. Yaşadığımız bu coğrafyada bizlere düşen görev ise kültürümüze sahip çıkmak olmalı. Kültür mirasımızı gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak durumundayız. Toplum olarak birlik ve beraberliğimizin daim olmasını dile bu vesile ile tüm vatandaşlarımızın Hıdırellez Bayramını kutlarım.

Milletvekili İlknur İnceöz ile Vali Şeref Ataklı da yaptıkları konuşmada Anadolu da yaygın olarak kutlanan Hıdırellez Bayramının geçmiş nesiller olduğu gibi aynı coşkuyla kutlandığını ifade ettiler.

Hıdırellez Bayramının kutlandığı alanda Aksaray Belediyesi tarafından vatandaşlara hedik ve ayran ikram edildi.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

Anahtar Kelimeler: , ,