Aksaray’daki Sel Felaketinin Yaraları Sarılıyor

Aksaray’da Dün öğle saatlerinde etkili olan şiddetli yağış ve dolunun ardından Aksaray Belediyesi kriz masası kurdu. Kurulan kriz masasında acil müdahale gerektiren yerlere vakit kaybetmeden kurtarma ekipleri tarafından müdahale edildi. Mağdur olan vatandaşların yemek ve barınma ihtiyaçları karşılandı. Yaşanan felakette can kaybının olmaması en büyük teselli oldu.

Aksaray’da öğleden sonra bastıran şiddetli yağış ve dolu bir anda hayatı felç etti. Aksaray’da yaklaşık 2 saat süren yağışlarda metre kareye yaklaşık 20 ile 25 kg yağmur yağdı. Son yılların en şiddetli yoğun sağanak yağışlar ve şiddetli dolu neticesinde Yaşanan sel felaketinin ardından Aksaray Belediyesi tüm ekipleriyle ihtiyaç duyanların yardımına koştu.

Belediye Ekipleri Yardıma Koştu

Aksaray Belediyesi şiddetli yağmurun başlamasıyla birlikte tüm ilgili ekiplerini alarm durumuna geçirdi. Yoğun sağanak yağmur ve dolunun etkisiyle su alan zemin katlarda tahliye çalışmaları yapıldı. Hastane, Okul bahçelerinde ve kamu alanlarında biriken sular da rögarlara aktarılarak vatandaşların güvenli biçimde ulaşımları sağlandı.

Sel felaketinin ardından alarm durumuna geçen Aksaray Belediyesi 15 ekip, 200 personel, 19 iş makinası, 6 itfaiye aracı, 5 vidanjör aracı ve 12 pompa ile 2 il ve 4 ilçeden araç ekipman desteği alarak duruma müdahale etti.

“En Kısa Sürede Bütün Yaraları Saracağız”

Sel felaketinin ardından mağduriyetin yaşandığı bölgelere giden Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, bizzat yerinde incelemelerde bulundu. Selden zarar gören hastane ve okullar başta olmak üzere birçok yerde inceleme yapan Yazgı, “ekiplerimiz sel felaketinin hemen ardından hızlı bir şekilde olaylara müdahale etmiştir. Burada şehrimizin yaslandığı dağlık bölgede ve dere yataklarında taşmalar ve küçük heyelanlar oldu. Dağ eteği mahallelerimiz en çok etkilenen mahallelerimizdi” dedi.

Yaraların en kısa sürede sarılacağını ifade eden Başkan Yazgı, “ Başarılı ilk müdahalemizden sonra birkaç gün içerisinde bütün mahallelerimizin eski durumlarına kavuşmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Aksaray genelinde devam eden sağanak yağış, şehir merkezinde birçok bölgede su baskınlarına neden oldu. Özellikle sel afeti için risk bölgeleri altında bulunan Zafer, Bedir Muhtar, Bahçeli, Laleli, Kurtuluş Mahalleleri başta olmak üzere Toki ve diğer mahallelerde etkili yağış sonrası meydana su baskınlarına Belediye ekipleri anında müdahale etti. Çalışmalar gece boyu sürerken Aksaray Belediyesinde kriz masası oluşturuldu. Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, sel felaketin kriz masasında yönetti. Sel felaketinden can kaybı yaşanmazken 2 kişi hafif şekilde yaralandığı bildirildi. Ayrıca sel felaketine bağlı olarak baskın yaşanan mahallelerde maddi hasarlar meydana geldi. Aksaray Belediyesi, mağdur olan ailelere olay mahallinde sıcak yemek yardımında bulunurken evini su basan aileler ise otellere yerleştirildi. Belediye ekipleri, birçok bölgede aracıyla mahsur kalan sürücülerin de yardımına koştu.

Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, selin yaşandığı gün akşamı 21:30 sıralarında, kriz masasından basın toplantısı yaparak Aksaray Belediyesi olarak 15 ekip halinde 200 kişilik personel ile 19 iş makinası, 6 itfaiye aracı, 5 vidanjör, 12 motopomp ile 2 il ve 4 ilçeden gelen araç ekipman desteği ile duruma müdahale edildiğini açıkladı. Başkan Yazgı, Belediye çağrı merkezine düşen tüm çağrılara anında müdahale edildiğini bildirildi.

İtfaiye Vatandaşların Yardımına Koştu

Aksaray’da bazı vatandaşlar selden dolayı mahsur kaldı. Selde mahsur kalan vatandaşların imdadına itfaiye ekipleri yetişti.

Son yılların en şiddetli yoğun sağanak yağış ve şiddetli dolusunun etkili olduğu Aksaray’da sel felaketi yaşandı. Sel sularından dolayı bulunduğu yerde Mahsur kalan birçok kişinin yardımına itfaiye ekipleri yetişti. Anında müdahale ederek 10 kişiyi mahsur kaldığı yerden kurtaran itfaiye ekipleri olası can kayıplarının da önüne geçti.

Hasar tespit komisyonu kuruldu

Başkan Yazgı, sel baskını sonrasında mahsur kalan hiçbir vatandaş olmadığını belirtti. Yardıma muhtaç vatandaşlara her konuda yardım yapamaya hazır olduklarını belirten Başkan Yazgı, “Sel felaketinden hemen sonra hasar tespit komisyonunun kurulması talimatını verdim. Bu komisyon hızlıca şehrimiz genelindeki hasarı tespit ederek, müdahale ve yardım edilmesini sağlayacak. Selden zarar görerek kullanılmayacak hale gelen vatandaşlarımızın evleri için Sosyal Yardım İşlerimizi devreye girdi. Vatandaşlarımıza ayni yardımların derhal ulaşması, barınak yerlerin ayarlaması konusunda çalışma programı hazırlandı” dedi.

Can Kaybının Yaşanmaması En Büyük tesellimiz

Belediye Başkanı Yazgı, sel felaketine bağlı olarak herhangi bir can kaybının yaşanmaması sel felaketinin en büyük teselli olduğu belirterek “Öncelikle tüm hemşerilerime geçmiş olsun diliyor, bu tür doğal afetin tekrar yaşanamamasını temenni ediyorum. Belediye olarak gerekli müdahalede bulunduk. Açık kanal temizliği, istinat duvarı ve yol temizleme çalışması devam ediyor” şeklinde konuştu.

Yazgı, son olarak yaptığı açıklamada “Bizim ulaşamadığımız ve mağdur olan vatandaşlar varsa 444 55 68 nolu belediye çağrı merkezine arayarak” Beyaz Masaya başvuruların yapılması istedi.

‘Sel Mağdurları Başvuru Birimi’

Yaşanan sel felaketinin ardından felaketin sosyal yaşamdaki etkisini azaltmak ve yardımların doğrudan vatandaşlara ulaştırmak için Aksaray Belediyesi bünyesinde ‘Sel Mağdurları Başvuru Birimi’ kuruldu. Kurulan birimde selden etkilenen ailelerin tespiti yapılıyor.

Sel Mağdurları Başvuru Biriminde görevli personeller selden etkilenen vatandaşların tespitini yaparak yardım gerekli bölgelere ekipleri yönlendirmeye başladı.

 

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.