Aksaray’dan Mursi’ye Destek Sürüyor

Mısır’da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin idama mahkûm edilmesi Türkiye’nin genelinde tepkiyle karşılandı. Bu tepkinin adreslerinden biride Aksaray oldu.

Mısır’da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin idama mahkûm edilmesi üzerine Aksaray’da protesto edildi. Anadolu Gençlik Derneği Aksaray şubesi tarafından organize edilen ve birçok sivil toplum kuruluşunun da destek verdiği bir basın açıklaması yapıldı. Cuma namazı çıkışında Ulu Camii önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında sisi cuntası sert bir dille kınandı.

Basın açıklamasını grup adına Ramazan Özbek okudu.

“Hukuksuzluklar ve Adaletsizlikler Sebebiyle Buradayız”

Burada toplanma amaçlarının Muhammed Mursi ve 107 dava arkadaşının hukuksuz ve adaletsiz bir şekilde idama mahkum edilmesinin kabul edilir bir şey olmadığını dile getirerek “Bugün, Mısır’da gerçekleşen darbenin ardından hukuksuzluklar ve adaletsizlikler sebebiyle Muhammed Mursi ve Müslüman kardeşler mensubu 108 kişiye verilen idam kararlarının protesto etmek için burada toplanmış bulunmaktayız.”


“ Cezaların Bir Askeri Cunta Tarafından Verildiği Aşikârdır.”

Mısır’da ilk defa gerçekleştirilen seçimlerle Cumhurbaşkanlığı görevine gelen Muhammed Mursi ve arkadaşlarına askeri cunta tarafından bir darbe yapıldığını ve bunun sonucunda seçilmiş Cumhurbaşkanı ve arkadaşlarına idam cezasının askeri cunta tarafından verildiğini dile getirdi.

Özbek: “ Kardeş ülke Mısır’da ilk bağımsız ve serbest seçimle Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi ve arkadaşlarına karşı işletilen haksız süreç sonucunda kabul edilemez bir karara imza atılmıştır. Cezaların bir askeri cunta tarafından verildiği aşikârdır. Ayrıca geçtiğimiz nisan ayında Mısır’da Müslüman kardeşler rehberlik konseyi başkanı Muhammed Bedii’ nin de aralarında bulunduğu 14 teşkilat yöneticisine verilen idam cezaları onanmış ve ’Rabia Operasyonları Birimi‘ davasında 48 kişi ise müebbet hapisle cezalandırılmıştı. Bu kararları veren sözde mahkemelerin askeri cunta tarafından gerçekleştirilen darbenin emrinde olduğu aşikârdır.”Dedi.

 

Konuşmasının devamında ise insani hak ve hürriyetlerinin ayaklar altına alındığını ve Batı’nın ırkçı emperyalizm stratejisinin gereğini yerine getirdiğini dile getiren Özbek: “ Bu idam kararları ve cezaların hiçbir şekilde insan hakları, özgürlükler ve adaletle bir ilgisi yoktur. İnsanların temel hak ve hürriyetlerinin ayaklar altına alındığı bir karardır. Yaşanan bu hukuk dışı süreçte Batı’nın sessiz kalması elbette ırkçı emperyalizmin izlediği stratejinin bir gereğidir. Zaten aynı güçler darbe sürecine de destek vermişlerdir. Mısırda bitenleri sadece bir hukuk skandalı olarak değerlendirmek elbette yanlıştır. Yaşanılan süreç, yeryüzünün enerji kaynaklarını yağmalayarak, kendinden olmayan insanları ücretli köleler haline getirerek, kendilerine itaat etmeyenleri de imha ederek mevcut dünya düzenini işleten ırkçı emperyalizmin örtülü işgalinin yansımasıdır’’ Dedi.

“İslam Coğrafyasında Kin ve Nefret Tohumları Ekilmektedir”

Konuşması, “ Mursi’ye selam direnişe devam, Avrupa değil İslam birliği.” sloganları ve tekbirlerle kesildi. Son olarak Özbek, İslam coğrafyasında insanlar arasına kin ve nefret tohumlarının ekildiğine dikkat çeken Özbek, mazlumların yanında durulması gerektiğini belirterek “Mısır’, Suriye’de, Irak’ta, Lübnan’da, Yemen’de, Bangladeş’te, Afganistan’da, Pakistan’da aynı coğrafyanın insanları arasına kin ve nefret tohumları ekilmektedir. Bazen mezhep farklılıkları, bazen etnik farklılıklar kaşınarak bazen de işbirlikçi iktidarların hukuk dışı uygulamaları ile bu coğrafyada kaos ortamları oluşturulmaktadır.

Bütün bu süreç hem İslam ülkelerinin her birinde toplumu bir arada tutan bağları koparmaya hem de İslam ülkelerinin ortak bir anlayış etrafında bir araya gelmelerini sabote etmeye yöneliktir.  Hepimizin üzerine düşen zalimlerin karşısında ve mazlumların yanında yer alışımızda sahici olmaktır.” Şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Aksaray’dan Mursi’ye Destek Sürüyor-2

Aksaray’dan Mursi’ye Destek Sürüyor-3

Aksaray’dan Mursi’ye Destek Sürüyor-4

Anahtar Kelimeler: , , , , ,