Aksaray’ın Suriyeli Misafirleri

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Somuncubaba Tarih ve Kültür Araştırmaları Merkezi, “Kentin Yeni Misafirleri Suriyeliler” konulu bir konferans düzenledi.

Önemli detaylara yer verilen konferansa Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Koyuncu sunum yaptı. 2011 yılının Mart ayında başlayıp, kısa süre içerisinde büyük bir iç savaşa dönüşen olaylar sebebi ile yurtlarını terk edip Türkiye’ye sığınan Suriyeliler olduğunu hatırlatan Koyuncu, Suriyelilerin Türkiye’ye geliş serüvenini anlattı. Suriyelilerin içerisinde bulunduğu şuan ki yaşam koşulları, temel ihtiyaçları, pratikte yaşadıkları sorunları, beklentileri ve geri dönüş konularına dair tespitlerini sıralayan Ahmet Koyuncu, iç savaş sebebi ile ortaya çıkan insanlık dramı karşısında Türkiye Devleti’nin izlediği ‘Açık Kapı’ politikası ile Suriyelilere karşı yerel halkın kannatlerine ilişkin araştırma verilerinden bahsetti. Programa ASÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ural Manço, Somuncubaba Tarih ve Kültür Araştırmaları Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erhan Tecim, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Gülin Tabakan ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sunumun ardından Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Gülin Tabakan, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Koyuncu’ya “Teşekkür Beratı” takdim etti.