Alayhanı Köyünde Kutlu Doğum Etkinliği

Peygamber Sevdalıları Platformuna üye derneklerden Aksaray İlim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği AKSA-DER Alayhanı Köyünde “ Vahdet ve Kardeşlik” konulu Kutlu Doğum Etkinliği düzenledi.

Aksa-Der’in başlattığı Kutlu Doğum etkinlikleri kapsamında düzenlenen program Alayhanı köyünde yapılan etkinlikle Aksaray da Peygamber Sevdalıları bu yılın ilk kutlu Doğum etkinliğini başlatmış oldu. Çevre köylerden, şehir merkezinden ve köy halkının katılımıyla gerçekleşen program köyde özlenen manzaranın gerçekleşmesine vesile oldu.

Alayhanı Köyünde düzenlenen” Vahdet ve Kardeşlik” konulu etkinliğin sunuculuğunu Hamdullah Er yaptı. Muhammed Caner Özuslu Hocanın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın ardından açılış konuşmasını yapmak üzere Rüştü Erol kürsüye davet edildi.

Erol, Alayhanı Peygamber Sevdalılarına hitaben yaptığı konuşmada “Peygamber sevdalısı aziz halkımız, bu gün dikkatlerinizi dünya Müslümanlarına çevirmek istiyoruz. Dünyanın her tarafında zulüm gören ezilen Müslümanların bugün bu hale gelmeleri vahdetten/birleşmekten, kardeşlikten uzak oldukları içindir. Kur’anın ayetini göz ardı edip Peygamberin kardeşlik öğretisine uzak kaldıkları içindir.
Peygamber sevdalıları olarak bizlerin görevi; Ne pahasına olursa olsun “Vahdet ve Kardeşlik” bilincini hatırlatmak, yaşamak ve yaşatmak olacaktır. Müslüman Müslümanın kardeşidir ve kardeşlik te bir birinden emin olmak ve huzur bulmaktır.” Dedi.

Rüştü EROL’ un konuşmasından sonra Özlem Ajans Sanatçılarından Grup Davet’in seslendirdiği mevludu şerif ve ilahilerle Alayhan köy meydanında kutlu doğum havası esti. Peygamberi anlatan ve öven ilahilerin köy meydanında yükselen sesi duygulu anların yaşanmasına vesile oldu.

Grup Davet’in ardından “Vahdet ve Kardeşlik” konulu konuşmalarını gerçekleştirmek üzere Araştırmacı Yazar Mehmet Emin Özmen kürsüye davet edildi. Özmen,” Öyle bir peygamberin ümmetiyiz ki Ebu Zerr el-Gıffari ,Bilal-ı Habeşi, Süheyb-i Rumi bütün bunlar Resulullah’ın etrafında bir ümmet oldular. Kürt, Türk, Arap, Çerkez. Çeçen ve bütün inananlar ırk ayrımı yapmadan bir vücudun azaları gibi olmuşlardı. Burada kardeşliğin esası İslam dini idi, kardeşliğin esası Allah’a iman idi. O insanları siyah, beyaz ya da Türk, Kürt diye ayırmıyordu. Bütün insanlar inanmışsa, bir tarağın dişleri gibi eşitti onun yanında, onun için biz dedik kardeşlik ve vahdet peygamberi. Bakınız kardeşlerim bir gün Ebu zerr el- Gıffari Hz. Bilal’e ‘’Ey siyah derili kadının oğlu’’ dedi ve ona hakaret etti. Bu söz Hz. Peygamber’e ulaştı. Hz. Bilal üzüldü evine kapandı. Hz. Peygamber Ebu Zer’i çağırdı dedi ki; ‘’Ya Ebu zer sende cahiliyye kalıntıları mı var sen cahillerden misin sen nasıl renginin teninden dolayı bir kardeşini üzersin’’ dedi. Ebu zer nasıl bir hata yaptığını anladı. Onlar günahta ısrar etmiyordu. Dedi ki; ‘’Ben yaptım’’ ve gitti kardeşinin evine kapısını çaldı. Bilal-ı Habeş geldi kapıyı açtı ve baktı ki Ebu Zerr kapının önüne uzanmış ve diyor ki; ‘’Ya Bilal ben bugün senin teninin renginden sana hakaret etmişim ben büyük bir hata yapmışım vallahi sen o siyah ayaklarınla benim yüzüme basmadan ben yerden kalkmayacağım.’’ Hz. Bilal diyor ki; ‘’Kalk ya Ebuzer o yüz ayak basılmaya değil öpülmeye layıktır.’’ İşte Ebu Zer el-Gıffari ile Bilal-ı Habeşi’yi kardeş yapan dinin adıdır İslam. İşte bunları kardeş yapanın adıdır Muhammet Peygamber(s.a.v)” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Araştırmacı Yazar Mehmet Emin Özmen konuşmalarından sonra Aksa kız çocukları grubu şiir dinletisi için kürsüye davet edildi. Hz. Muhammed’in yaşamını anlatan Aksa Kız Çocukları Grubunun okuduğu şiirler katılımcılara duygusal anlar yaşattı.

Okunan şiirlerin ardından Muhammed Caner Özuslu Hocanın yaptığı kapanış duası ve katılımcılara dağıtılan ikramlarla program sona erdi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.