(ASÜ) 2015-2016 Akademik Yıl Açılış Töreni, Gerçekleştirildi

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) 2015-2016 Akademik Yıl Açılış Töreni, geniş bir katılımcı eşliğinde gerçekleştirildi.

ASÜ Konferans Salonu’nda düzenlenen Törene; Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı, Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Garnizon Komutanı Albay Levent Ölmez, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, AK Parti Grup Başkanvekili ve Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin Milletvekili Nevzat Palta, siyasiler, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ile öğrenciler katıldı.

Bakan Müezzinoğlu konuşmasında öğrencilere, alın teri kadar akıl terinin de önemli olduğunu söylerken, Bakan Aşçı ise Türkiye’de eğitim ve üniversiteleşme konusunda önemli çalışmalar yapıldığından söz etti.

 – Hedef, İstihdama Yönelik Büyümeyi Sağlamak –  

Türkiye’de eğitim altyapısına yönelik önemli yatırımlar yapıldığını, eğitim sisteminde köklü reformlar ve düzenlemeler gerçekleştirildiğini ifade eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı değişimi rakamlarla ifade etti. 2002-2003 yılında yükseköğretimde örgün öğrenci sayısının 1,2 milyon olduğunu, sayının şimdi 2,6 milyona yükseldiğini kaydeden Bakan Aşçı, “Üniversitelerdeki öğretim elemanı sayımız da, yine aynı dönemde 74 bin’den 142 bine çıkmış durumda. Bunlara ek olarak, ülkemizdeki üniversite sayısı 2002 yılında sadece 76 iken, şu an 193’e ulaştı” dedi. Bakanlık çalışmalarına ilişkin de bilgiler aktaran Cenap Aşçı, istihdam alanındaki temel yaklaşımlarının, ekonominin kılcal damarlarına kadar giren nitelikli iş imkânları oluşturmak olduğunu belirtti. Geliştirecekleri işlerin ve oluşturacakları istihdamın, ekonomik dinamizmi ve sosyal refahı arttıracağı düşüncesiyle, istihdama yönelik büyümeyi ve piyasanın daha etkin işlediği bir ortamda, işsizliği kalıcı şekilde en az seviyeye düşürme hedefini ortaya koyduklarını anlatan Bakan, buna yönelik çalışmaların sürdüğünü iletti.

– Akıl Teri Ve Beyin Teri Alın Teri Kadar Kutsaldır –

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu öğrencilere seslendi. “Bizler geleceğe karşı sorumluluğu olan bir milletin mensuplarıyız” diyen Müezzinoğlu, alın teri kadar akıl terinin de önemli olduğunu söyledi. Son 150 yıldır, toplumu, “alın teri kutsaldır” diyerek, daha çok emeğe ve fiziksel güce zorlayan bir dünya olduğunu dile getiren Bakan, “Hâlbuki biz “Hiç akıl etmez misin? Hiç düşünmez misin?” sorusunun muhatabı olan bir medeniyetin mensuplarıyız. Dolayısıyla alın terinden daha kutsal olan akıl teridir, beyin teridir. Sizler burada hocalarınızın akıl teri ile kendi akıl terinizi bütünleştireceksiniz. Bizler bu ülke adına, bu millet adına, bu milletin tarihi geçmişinden bize bırakılanlar adına ve gelecek sorumluluklarımız adına nefislerimizin mahkûmu değil, vicdanlarımızın esiri olan bir yaşam sürdürmek zorundayız. Allah bu yolda hepinizin bahtını açık eylesin” dedi. Sağlık Bakanı, öğrencilerin bir öz değeri olması gerektiğini de söyleyerek, “Diplomalarınız, makamlarınız, her şeyiniz olabilir… Ama öz değerleriniz olmazsa, bunların çoğunun hiçbir anlamı olmaz. Bir insanın, öz değerleri mutlaka merkeze alması gerekir” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından, fakültelerini birincilikle kazanan öğrencilere hediyeleri verildi; hemen ardından da akademik unvanda yükselen akademisyenler cübbe giydi.

Aksaray Üniversitesi Şehrimize Renk Katıyor

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ise Üniversitenin şehirlerin gelişmesi ve geleceği açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekerek Aksaray Belediyesi- Aksaray Üniversitesi işbirliği konusunda şu görüşlere yer verdi

“Öncelikle üniversitemizin yeni akademik yılının şehrimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Bireylerin ve ülkelerin gelişim ve ilerlemesinde en önemli kilometre taşı eğitimdir. Hem merkezi hükümet olarak hem de yerel yöneticiler olarak eğitimi önemsiyoruz. Biliyoruz ki gençlere yapılan yatırım yarınlara yapılan yatırımdır.

Bizler Aksaray Üniversitesi’nin fiziki yapısı, eğitim kalitesi ve öğretim üyeleriyle gerçekten iftihar ediyoruz. Aksaray Üniversitesi’nin 2006 yılında kurulmasına rağmen hızla gelişerek Türkiye’de örnek üniversiteler arasına girmeyi başarmıştır. Şuana kadar üniversitemizle ortak birçok protokole imza attık.

Üniversite İle Yapılan Protokoller

Başıboş hayvanların rehabilite edilmesi adına yaptığımız protokol ile üniversitemizde Veteriner Fakültesinin hayvan kliniğinin tesis edilmesini belediyemiz sağladı. Yarın yani Perşembe günü bunun açılışını yapacağız. Bu açılışa davetlisiniz. Karşılığında üniversitemiz ise sahipsiz hayvanların kısırlaştırma ve rehabilite edilmesini uzman kadroları aracılığı ile gerçekleştirecek.

Toplu Taşıma Şoförlerinin Eğitilmesi Protokolü

Her alanda üniversite ile işbirliği içerisinde çalışmalarımız devam ediyor. Bilindiği üzere Aksaray’ımızda toplu ulaşım adına yakın zamanda devrim niteliğinde yenilikler yaptık. Tüm araçlarımızı modernize ettik. Bu kapsamdaki çalışmalarımızın diğer bir ayağı otobüs şoförlerimizin eğitilmesi ve farkındalık oluşturmak idi. Yine bunu üniversitemiz uzman kadroları aracılığı ile bir protokole bağlayarak neticelendirdik.

Şu an halk otobüsü şoförlerimiz üniversiteli oldular ve yakın bir zamanda yine sizlerin huzurunda sertifikalarını kendilerine teslim edeceğiz. Aynı zamanda tek tip kıyafet ve kimlik kartı uygulamamızda başlıyor.

Üniversite bir şehrin geleceğidir. Bu düsturla hareket ederek üniversitemiz için tüm imkânlarımızı seferber etmekteyiz ve Rektörümüz ile işbirliği içerisinde çalışmaktayız. Belediyemiz imkânlar ölçüsünde üniversitemize yapım hizmetlerinde destekte bulunmakta, ulaşım imkânlarını seferber etmekte ve yukarda bahsettiğimiz protokoller gibi karşılıklı ve şehrin menfaatleri doğrultusunda çalışmalar yapmaktadır.

Belediyemiz bunların yanında yakın bir gelecekte öğrencilerimizin barınma sorununa katkıda bulunacak yurt hizmetlerine de destek olacaktır.

Belşarj – Mobil Çorba Aracı

cep şarj istasyonu BELŞARJ hizmete sunulacak ve mobil çorba aracı üniversite içerisinde öğrencilerimizin hizmetine ücretsiz sunulacaktır.

Aksaray’ın potansiyellerinin harekete geçirilmesi aşamasında Aksaray Üniversitesi’nin akademisyenleri ve öğrencilerinden Aksaray belediyesi olarak daha çok istifade etmek istiyoruz.

Ülkemizin çeşitli yerlerinden gelen öğrenci kardeşlerimi de huzur kenti, tarih kenti, kültür kenti Aksaray’a hoş geldiniz diyorum. Şunu belirtmem gerekir ki Aksaray üniversitesi Türkiye’nin her köşesinden gelen 21 binin üzerindeki öğrenci sayısı ile şehrimize renk katıyor, ayrı bir anlam katıyor.”

akarayhaber.net.tr

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????