ASÜ’ de ”Kerbela Olayı ve Aşura” Konferansı Yapıldı

Aksaray üniversitesinde faaliyet gösteren Aksa Gençlik Topluluğu ” Kerbela olayı ve Aşura ” konulu konferans düzenledi.

Mühendislik Fakültesi Konferans salonunda düzenlenen program Topluluk üyelerinden Emrah Altıntaş’ın Kur’an tilavetiyle başladı.

Kur’ an Tilavetinin ardından Topluluk adına Ahmet Dikmen açılış konuşması yaptı. Konuşmasında programda emeği geçen bütün arkadaşlarına teşekkür eden Dikmen konuşmasını şöyle sürdürdü; ”Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki Aksa Gençlik Topluluğunun İlk programı Hz. Hüseyin ve Kerbeladır.  Aksa Gençlik Topluluğu Hz. Hüseyin’ in mesajını yeniden hatırlamak, hatırlatmak ve hayata hakim kılma endişesi taşımak görev, sorumluluk ve sevdasındadır. Aksaray Üniversitesinin Müslüman gençleri olarak bu kampüste yarınlar için güzel şeyler yapmak zorunda olduğumuzun farkındayız. Bu duygu ve düşüncelerle davetimize icabet ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyor, Allah razı olsun diyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Haksızlığa karşı susmamak

Ardından kürsüye Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar çıktı. Acar yaptığı kısa konuşmada, ”Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitlerinden çıkarmamız gereken en önemli ders bütün zorluklara rağmen haksızlıklar karşısında susmamak , hak ve adalet için mücadele etmektir.” dedi. Ayrıca Acar programda emeği geçen Aksa Gençlik Topluluğu üyelerine teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Acar’ ın ardından sahneye çıkan Halk sanatçısı Bilal Göregen İlahiler seslendirdi.

Aşura Denilince Ne Anlıyoruz ?

Göregen’ in ardından kürsüye İlahiyatçı yazar Nezir Tunç ”Kerbela olayı ve Aşura” konusuyla ilgili konuşma yapmak için kürsüye çıktı. Tunç yaptığı konuşmada şunları ifade etti;

” Biz Müslümanlar özelliklede genç arkadaşlar Aşura denilince ne anlıyoruz. Bir çorba yada bir tatlı çeşidi mı anlıyoruz, yoksa Aşura denilince şunu mu anlamamız lazım. 950 yıl boyunca insanlara Allah’ ın dinini anlatan Hz. Nuh (a s) döneminde yaşasaydım Hz. Nuh’ la beraber oldurdum. Hz. İbrahim döneminde yaşasaydım Nemruda karşı H.z İbrahim’ le beraber olurdum veya Hz. Musa döneminde yaşasaydım Firavuna karşı Hz. Musa ve Hz. Harunla beraber olurdum şeklinde mi anlıyoruz. Ve bugün için Bizler İbrahimi miyiz, Muhammedi miyiz veya Hüseyni miyiz ? Bunu hepimizin iyi düşünmesi lazım. Çünkü Firavunların, Nemrudların, Ebu Cehillerin anlayış parametleri hiç değişmedi, bugünde aynıdır. Ve bizler bugün kimlerin yanındayız ?

Öncüler Toplumu Yaşatmak İçin Yaşarlar

Toplumdan birileri kendileri için yaşarlar, öncüler ise toplumu yaşatmak için yaşarlar. İşte Hz. Hüseyin insanlığın yaşaması için, Müslümanların yaşaması için kendini feda etmiştir. Hani Buruc suresinde Ashab-ül Uhdud var. Bir delikanlı kendini feda ediyor, Toplum ihya olsun diye. Veya Yasin suresinde Ashab-ül Karye var. Ashab-ül Kariye’ de ki kişilerde toplumun ihyası için kendilerini feda ettiler. İşte hz.Hüseyin kendini feda etmiş toplumu ihya etmiştir.

Biz Kimlerdeniz ?

Değerli kardeşlerimiz biz 21. yy Müslümanları, özellikle üniversite öğrencileri şunu iyi düşünelim. Biz ulusçuluk yapan Yezid’lerden miyiz, makam ve mevki peşinde koşan Şimr bin zil Cevşen ve Ömer bin Sad’ lardan mıyız, yoksa sessiz kalan Kufe halkından mıyız veya izzetli bir duruş sergileyen Hüseyni miyiz ? bunu iyi düşünmemiz gerek. Bir diğer husus bugün Şimr bin Zil Cevşen’ in kılıçları Hermale’ nin  okları Gazzenin, Suriye’ nin ve Msır’ın üzerindedir. Herkezin buna göre iyi düşünmesi lazım. ” dedi

 Ya Rabbi Bizi Hüseynilerden Eyle

Ardından Tunç yaptığı şu duayla konuşmasını sonlandırdı. ”Ya Rabbi bizi ulusçuluk, ırkçılık yapan Yezidlerden eyleme. Yarabbi bizleri makam mevki peşinde koşan Şimr bin Zil Cevşenlerden Ömer bin Sadlardan eyleme. Ya Rabbi bizi toplumun zulmüne karşı sessiz kalan Kufe halkından eyleme ve Ya Rabbi bizleri izzetli bir duruş sergileyen Hüseynilerden eyle.”

Nezir Tunç Hocanın ardından tekrar sahneye çıkan sanatçı Bilal Gören İlahi ezgiler seslendirdi. İlahi ezgilerin ardından sunucu Ayetullah Takak yaptığı kapanış konuşmasıyla programı sonlandırdı.

Programdan sonra katılımcılara aşure ikramı yapıldı.

(Yavuz BİLGİÇ/ aksarayhaber.net.tr)