ASÜ’ de ‘Miraç Kandili’ Etkinliği Yapıldı

 

Aksaray Üniversitesinde Faaliyet gösteren Aksa Gençlik Topluluğu tarafından ‘Miraç Kandili’ dolayısı ile Aksaray Üniversitesinde bir etkinlik düzenlendi.

Aksa Gençlik Topluluğu düzenledikleri etkinlikle Aksaray Üniversitesi Akademisyenlerine ve öğrencelerine kandil simidi ile beraber günün anlam ve önemini belirten el broşürü dağıttı. Aksa Gençlik Topluluğun faaliyetlerini yakından takip ettiklerini ve takdir ettiklerini ifade eden akademisyenler, günümüzde unutturulmaya çalışılan dini gün, bayram ve gecelerin unutulmaması için böylesi etkinliklerin düzenlenmesini takdirle karşıladıklarını belirttiler.

Öte yandan üniversitelerde kandillerin pek kutlanmadığını ve bu yüzden güzel bir şaşkınlık yaşadıklarını ifade eden öğrenciler, memnuniyetlerini dile getirip Aksa Gençlik Topluluğuna teşekkür ettiler.

Aksa Gençlik Topluluğu başkanı Sezgin Gökgöz gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında kısaca bilgi vererek “ Üniversitemizde elimizden geldiğince unutulmaya yüz tutmuş dini gün ve gecelerde faaliyetler yapmaya çalışıyoruz, bu faaliyetlerimizi yapmadaki amacımız insanlara Allah’ı ve Resulünü bir nebze de olsa hatırlamak ve hatırlatmaktır. Yaptığımız her programda sadece Allah rızasını gözetiyoruz. Allah’a hamdolsun ki yaptığımız bu etkinlikte de hemen hemen bütün öğretim görevlilerinin ve öğrencilerin memnun olduklarını gözlemledik. Bu etkinlikte emeği geçen bütün kardeşlerimden Allah razı olsun.” şeklinde konuştu.

Miraç Kandili vesilesiyle dağıtılan broşürlerde “İsra ve Miraç”ın ne olduğu hakkında kısa kısa bilgiler yer aldı. Dağıtılan broşürün ön yüzünde namazın müminin miracı olduğu vurgusu yapılarak şu bilgilere yer verildi:

“Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’e has bir mazhariyet ve tecrübe olan miracın müminlere yansıyan bir bereketi olan namazla, her bir mümine Yüce Rabbinin huzuruna çıkış ve oraya kabul ediliş imtiyazı tanınmıştır. Dolayısıyla namaz, Rabbin huzuruna duruş ve gönül dünyasında huzura eriştir.

Allah’a yönelme ve sadece O’ndan yardım isteme şuurunu derinleştiren namaz, aynı zamanda bizleri gönül âleminde manevi yolculuğa çıkartıp Rabbimizin huzurunda olmanın bilincine, daima O’nun murakabe ve inayeti altında yaşadığımızın idrakine ulaştırır.

Broşürün arka kısmında ise “İsra ve Miraç” olayının ne olduğu üzerinde duruldu. İsra kelimesinin gece yürüyüşü Miracın ise yükseğe çıkma aracı olduğu ifade edilen broşürün arka kısmı şu şekilde:

“İsra kelimesi gece yürüyüşü demektir, miraç ise yükseğe çıkma aracı, demektir. Sözlük anlamları bu olan İsra ve Miraç hadisesi Peygamberimizin Yüce Allah’ın katına çıkarılışı olayıdır.

Hz. Peygamberin gecenin bir bölümünde Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksaya götürülmesine “İsra” , buradan da Yüce Allah’ın katına Çıkarılmasına ise “Miraç” denir. Cenabı Hakkın yakınlığın en üstün derecesi olan miraç, beşer anlayışı çizgisinin ötesinde olan, akıllara durgunluk veren bir olaydır. Bu muazzam olayı fizik kanunlarıyla açıklamak mümkün değildir.”

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.