İslami İlimler Fakültesinde Panel Düzenlendi

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) İslami İlimler Fakültesi (İİF) tarafından “Müslüman’ın Hayatında Hadis ve Sünnet’in Yeri” başlıklı bir panel düzenlendi.

Konferans salonunda düzenlenen panele konuşmacı olarak Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mahmut Yeşil, Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu, Prof. Dr. Bilal Saklan, Prof. Dr. Muhittin Uysal yer aldı.

Panelin açılış konuşmasını  ASÜ İİF Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol yaptı. Varol yaptığı konuşmada, Fakülte olarak kuruluşlarının üzerinden pek bir zaman geçmemesine rağmen öğrenci sayılarının 300′ e ulaştığını ve öğrencilerini her açıdan yetiştirmek için her türlü gayreti, çabayı gösterdiklerini ifade etti.

Ardından kürsüye çıkan ASÜ rektörü Mustafa Acar, Hadis ve Sünnet’in hayattaki yeri ile alakalı önemli hususlardan bahsederken, Hadis ve Sünnet konusundaki sağlıklı tavrın orta yoldan gitmek olduğunu dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından Panelistler kürsüye gelerek panelin konusu olan ”Müslüman’ın Hayatında Hadis ve Sünnetin Yeri” hakkında konuşmalar yaptılar. İlk olarak Necmettin Erbakan Üniversitesi emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu, llah’ın insanlara, “Hazreti Muhammed’den sonra artık bizden size vahiy gelmeyecek, herkes kıyametin kopacağı güne kadar İslam’ı yaşasın, öğrensin, ailesine ve etrafına öğretsin, çünkü ruhani bir sınıf ihdas etmiyorum. Herkes dinini öğrenmek, öğretmek, yaşamak ve uygulamak mecburiyetindedir” dediğini ifade etti.

Koçkuzu’ nun ardından diğer panelistler Prof. Dr. Mahmut Yeşil, Prof. Dr. Bilal Saklan  ve Prof. Dr. Muhittin Uysal, Müslüman’ın hayatında Hadis ve Sünnet’in yerini detaylı şekilde anlattılar.

Panel yapılan soru-cevap ile son buldu.