ASÜ’ lü Okçulardan Farklı Antreman

Birçok başarılara imza atan, ASÜ’ lü okçular, yaptıkları özel antreman tekniği ile gözleri kapalı atışlar yaparak eğitiliyor.

Polonya’ da düzenlenen 10. üniversitelerarası Dünya okçuluk şampiyonasında 3. lükle bitiren ASÜ okçuluk takımı, farklı bir antreman yöntemi olarak geliştiren zihinsel antrenman uygulama modeliyle gözü kapalı atışlar yaparak eğitiliyor.

Önümüzdeki sene Güney Kore’ de düzenlenecek olan Üniversitelerarası Dünya Okçuluk Şampiyonasına katılacak olan okçuluk takımı, şampiyonayı birincilikle bitirebilmek için hazırlıklarını yoğun bir şekilde sürdürürken, ASÜ BESYO Öğretim görevlisi yapılan çalışmalarla ilgili açıklamada bulundu.

Aktepe yaptığı açıklamada, yetenek sahibi öğrencileri titizlikle seçtikten sonra 2 yıllık süreyle disiplinli bir şekilde müsabakalara hazırladıklarını, 3. yıl ise başarılı olabilecek bir seviyeye getirdiklerini ifade etti. Ayrıca yapılan antremanlarla ilgili de bilgi veren Aktepe, ” Geliştirilen antreman modeli birbiriyle bağlantılı 6 prensipten oluşuyor. İlk çalışmayı yeterli seviyede yapamazsanız, 3. seviyeye geçmeniz mümkün değil. Sporculara öncelikle sessiz ortamda atış yaptırdıktan sonra, bunu sesli ortama çeviriyoruz. Böylece sporcu olası tüm şartlara hazırlıklı oluyor. Sporcu atış yapmadan önce zihninde canlandırma yaptırıyoruz. Tabi bu çalışma bir yıldır sürüyor. Sporcu büyük bir özgüvenle atış yapmaya başlıyor. ” dedi