ASÜ’de “Batının Zihinsel Sömürüsü ve İslami Gençlik” Konferansı Düzenlendi

Aksaray Üniversitesinde Aksa Gençlik Topluluğu tarafından “Batının Zihinsel Sömürüsü ve İslami Gençlik” konulu konferans düzenlendi.

Ayetullah TAKAK’ın sunuculuğunda Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi konferans salonunda düzenlenen etkinlik, Furkan KANIGÜR’ün Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Aksa Gençlik Topluluğu başkanı Hamdullah ER’in yaptığı açılış konuşmasının ardından Araştırmacı-Yazar Abdulkadir Turan İslam gençliği üzerinde oynanan oyunlardan ve batının İslam alemine karşı kurduğu tuzaklardan bahsetti.

Aksa Gençlik Topluluğu Başkanı Hamdullah ER, katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında etkinliği düzenlemedeki amaçlarının Batının İslam Dünyası ve İslam gençliği üzerinde oynadığı kirli oyunların farkına varmak ve bu tuzaklara dikkat çekmek olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Müslümanların bir araya gelmesini kendisi için sonun başlangıcı olarak addeden batı dünyası, Müslümanların bu yüce idealinden saptırmak için İslam dünyasının önüne türlü setler çekmektedir. Batı dünyası, Müslümanların bir araya gelmesinden, Müslümanlar arasında vahdet ruhunun yeniden dirilmesinden korktuğu için; Müslümanların söylemlerine, eylemlerine, düşünce sistemine ve hayat tarzlarına her türlü müdahale hakkını kendisinde görmüş ve bu doğrultuda çalışmalarını sürdürmüştür.

Müslümanları, mankurtlaştırılması gereken köleler gibi gören batı dünyası, bu karanlık hedefini zihinsel faaliyetler üzerinden yürütmektedir. Sömürü faaliyetlerinin Müslümanlar açısından belki de en kötüsü Müslüman bireylerin zihinsel dünyasına yönelik algı operasyonları olmuştur.

Eğer batının maddi manevi saldırıları, kuşatması varsa, bizlerinde maddi ve manevi anlamda durdurulamayan direnişimiz, gayretimiz, sabrımız ve Muhammedi duruşumuz var olmaya devam edecektir.”

Program, yapılan açılış konuşmasının ardından Aksa Gençlik Topluluğunun düzenlediği sinevizyon gösterimiyle devam etti. Hazırlanan sinevizyon gösterisi katılımcılar tarafından tam not aldı.

Sinevizyon gösteriminin ardından “Batının Zihinsel Sömürüsü ve İslami Gençlik” konulu konuşmalarını yapmak üzere Araştırmacı-Yazar Abdülkadir Turan mikrofonu aldı.

Katılımcıların mevlit kandilini kutlayarak başladığı konuşmasında Turan, İslam’ın yaşadığı altı büyük felaket olduğunu söyledi. Birincisi Peygamber efendimizin vefatından sonra ortaya çıkan irtidad vakası, mürtedleşme vakasıdır. İkinci büyük felaket Batıların Müslüman Coğrafya üzerine düzenledikleri Haçlı seferleridir. Üçüncüsü Moğol felaketi, dördüncüsü Endülüs’ün kaybı, beşincisi Birinci Dünya savaşı, ama altıncı büyük felaket bizim için Kültürel işgal felaketi oldu, zihinsel işgal felaketi oldu. Müslümanlar, hiçbir zaman fiziki olarak yenilmediler. Ama biz ‘İkra’ emrini unuttuk, bilginin efendisi olmayı unuttuk, İnsanlığın efendisi olma görevini kaybettik. Biz ilim merkezlerinde kaybettik. Bizi cephelerde yenemeyen düşmanlar üzerimize kültürel işgalle geldi.

Müslümanlar üzerine düzenlenen kültürel işgallerin özellikle ikinci dünya savaşından sonra yoğun bir şekilde gerçekleştiğini belirten Turan ‘’ Avrupa’ya ilim öğrenmek için gönderilen gençlerin Batı ideolojilerinin savunucuları olarak döndüler. 1930 yılından sonra Batı dünyası ideolojilerin gücünü keşfediyor ve ideolojileri, demokrasi ve insan hakları dâhil bir işgal aracı olarak kullanmaya çalışıyor. İşgale insani bir yön vermeye çalışıyor. Zihinsel işgale maruz kalan insanlar dün sizden iken bugün sizden olmayacak duruma geliyor. Şu anda biz burada otururken bu işgal politikaları basın, yayın ve televizyonlarda hala devam ediyor. Bütün mekanizmalarımızı alt üst eden bir algı operasyonu ile karşı karşıyayız.” dedi.

Konuşmasının sonunda  insanlarımızın özgürlük adına özürlüğün kölesi haline geldiğini  dile getiren Turan,  “ Biz özgürleşme adına, hürriyete kavuşma adına özgürlüğün esiri haline geldik. İşte Zihinsel işgal dediğimiz budur. Geldiğimiz noktada batı, artık devletlerle değil kadınlar ve gençlerle uğraşıyor. Çünkü kadın annedir ve toplumun geleceğidir. Gençler de toplumun geleceğidir. Kadınlar ve gençlere zulmedildiğine bizi inandırıyor. Bizi özümüzden, tarihimizden kopararak içimizden bize zulmedecek tipler de üretiyor. Böyle bir tehlike ile karşı karşıyayız. Ama bu dünya böyle gitmez ve inanıyoruz ki biz bu işgalden kurtulacağız ve dünya yeniden bizim dinimize dönecektir. Burada mühim olan Hz. Resulullah’ın etrafında toplanmaktır.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

(aksarayhaber.net.tr)

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.