ASÜ’de Seninle Değişir Bu Dünya Konferansı

Aksaray Üniversitesi Anadolu Gençlik Topluluğu tarafından, Aksaray Üniversitesi Konferans Salonunda AGD-MGV Genel Başkanı Salih Turhan’ın konuşmacı olarak katıldığı  “Seninle Değişir Bu Dünya” konulu konferans düzenlendi.

Konferans, Hafız Ekrem Koşar’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetlerinin ardından açılış konuşmasını AGD Aksaray Şube Üniversite Komisyonu Başkanı Vahit Arık gerçekleştirdi. Arık, konuşmasında programın tertip edilmesinde emeği geçen Anadolu Gençlik Topluluğunun üyelerine teşekkür ederek, “Gerçekleştirdiğimiz bu programın yeryüzünde yoksul bırakılmışların, ülkesini terk etmek zorunda kalmışların, ekmeği ve suyu elinden alınmışların, döktüğü gözyaşına ortak olamamışların ve tüm dünya mazlumlarının kurtuluşuna vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmasının ardından AGD Aksaray Şube Başkanı Sait Çelebi selamlama konuşması gerçekleştirdi.  Konuşmasında AGD-MGV Genel Başkanı Salih Turhan’a, ASÜ Rektörü Yusuf Şahin’e ve katılımcılara teşekkür eden Çelebi, “AGD Aksaray Şubesi olarak bizim sorumluluğumuz sizin varlığınızdır. Sizler bize anne ve babalarınızın emanetisiniz. Gamlı, kederli, hüzünlü iseniz sizin gamınızı ve kederinizi paylaşmak bizim görevimizdir. Biz, siziz ve sizle beraberiz” şeklinde konuştu.

Sait Çelebi’nin ardından Rektör Yusuf Şahin kürsüye gelerek selamlama konuşmalarını gerçekleştirdi. Şahin, konuşmasında programın “Yeni Bir Dünya” sloganına dikkat çekerek, “Yeni bir dünyada neyin eksik olduğunu teşhis etmeden tedavinin olamayacağını herhalde söylemeye gerek yok. Yeni bir dünya inşa ederken engellilerin de dikkate alındığı bir dünya olsun. Benim konuşmamda da böyle bir mesaj verelim” şeklinde konuştu.

Yusuf Şahin’in ardından Yetenek Sizsiniz Türkiye adlı yarışmada üçüncü olan Ramazan Yumrutepe kum sanatı gösterisiyle sahne aldı.

Kum sanatı gösterisinin ardından katılımcılara konunun anlam ve önemine dair bir sinevizyon gösterisi izletildi.

Sinevizyon gösterisinin ardından konuşmasını gerçekleştirmek üzere söz alan Salih Turhan, AGD olarak Türkiye’de birçok üniversitede “Seninle Değişir Bu Dünya” sloganıyla çeşitli konferanslar, seminerler düzenlediklerini ifade ederek; “Niçin bu başlığı kullandık bununla başlamak istiyorum. Bir şeyin değişmesini talep etmek, o şeyle alakalı bir rahatsızlığımızdan dolayı bir değişiklik talep etmektir. Bizim yaşadığımız hem Aksaray’ımızda, hem Türkiye’mizde, hem de dünyanın geneli ile alakalı birçok sıkıntılarımız var, dertlerimiz var, kederlerimiz var. Bunlarla alakalı bir değişiklik talebimiz var. Yaşadığımız dünyada adaletsizlikler var, insan hakları ile alakalı problemler var, terör meselesi ile birçok insanımızın hayatını kaybetmesi var, onun dışında insanların kitleler halinde ayrıştırılması var, töhmet altında bırakılması var, iki insanın bir araya getirilmemesi ile alakalı birçok çalışmalar var. İşte bu dünya ile alakalı sadece fotoğrafın görünen kısmı ile alakalı değil de, işin arka kısmında neler var bununla alakalı bazı şeyleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Ben bugün sizi bir empati yapmaya yani burada değil de farklı yerlerde Arakan’da, Suriye’de, Filistin’de, Çeçenistan’da, Doğu Türkistan’da dünyanın birçok bölgesindeki coğrafyalarda yaşananlarla alakalı bir empati kurmaya sizleri zorlamış olacağım” dedi.

Konuşmasının devamında dünyada ortaya konan sisteminin nasıl gerçekleştiğini bir sunumla anlatan Turhan, “Dünyada bir tarafta açlık var ama öbür tarafta zenginlik içerisinde yaşayan insanlar var. Bir tarafta insanlar ırklarından, renklerinden dolayı tarumar edilir bir sürecin içerisinde. Şimdi bizler üniversiteli öğrenciler olarak bu yaşananlar ile alakalı bir tavır, bir duruş sergilemek zorundayız. Yaşanan zulümlerle alakalı tavrımızı çok net bir şekilde ortaya koymalıyız. Eğer sessiz kalırsak, rutine tabi olursak Allah muhafaza buyursun yarın bir gün bu sıkıntılar, bu acılar bizleri de bulabilir.” Şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Salih Turhan’ın konuşmasının ardından  AGD Aksaray Şube Üniversite Komisyonu Başkanı Vahit Arık tarafından Rektör Yusuf Şahin’e ve Salih Turhan’a  plaket takdim edildi.